Ferrari është i bindur se makina e saj e re SF21 nuk do të vuajë nga i njëjti defiçit i shpejtësisë së drejtë këtë vit që dëmton formën e saj aq shumë në Formula 1 sezonin e kaluar.

Veshja italiane duroi një fushatë zhgënjyese të vitit 2020, me SF1000 të saj të penguar nga motori i dobët dhe aerodinamika tepër e zvarritur.

Ai la shoferët Charles Leclerc dhe Sebastian Vettel poshtë në shpejtësinë maksimale për drejtorët, gjë që pengoi shpresat kundër ekipeve rivale.

Skuadra ka punuar shumë gjatë dimrit në bazën e saj në Maranello për të adresuar deficitet dhe ka besim se nuk do të pësojë të njëjtën dobësi këtë herë.

Duke folur në një ngjarje të lansimit të Ferrari 2021 të Premten, drejtori i ekipit Mattia Binotto shprehu besimin e tij se skuadra ishte në një formë më të mirë si me motorin ashtu edhe me efikasitetin e saj aerodinamik.

“Unë mendoj se vitin e kaluar çështja kryesore ishte shpejtësia në drejtësi, jo vetëm fuqia por edhe fuqia dhe zvarritja,” shpjegoi ai.

“Ne kemi punuar shumë, si në njësinë e energjisë, ashtu edhe në aerodinamikën e makinës, për të zvogëluar tërheqjen e makinës. Dhe bazuar në simulimet tona sot, bazuar në atë që mund të shohim në drejtim të prodhimit të energjisë nga dynos, dhe zvarritja e makinës nga tuneli i erës, mendoj se gjetëm shumë shpejtësi në drejt.

“Pra, unë jam duke pritur që shpejtësia të mos jetë një çështje e tillë siç ishte. Ne shpresojmë të jemi konkurrues, por do ta dimë atë vetëm kur jemi në Bahrein, sepse është gjithmonë në lidhje me atë që bëjnë të tjerët.

“Por ne besojmë se makina jonë është sigurisht më efikase krahasuar me atë që kemi pasur vitin e kaluar, dhe kur unë jam duke thënë efikase, përsëri, ajo është si nga pikëpamja aero, ashtu edhe nga pikëpamja e njësisë së energjisë.”

Edhe pse Binotto është i inkurajuar në lidhje me situatën në të cilën ndodhet Ferrari me veturën, ai është shumë i vetëdijshëm se ekipi nuk mund të presë që të mbyllë të gjithë hendekun te Mercedes dhe Red Bull në vetëm një sezon të vetëm.

“Mënyra se si e kam parë makinën duke u zhvilluar si në tunel, ashtu edhe në dino, besoj se disi kemi bërë një përpjekje të konsiderueshme,” tha ai.

“Por ju nuk mund ta dini se ku jeni nëse nuk jeni në rrugën e duhur, dhe unë mendoj se kjo do të jetë e rëndësishme për ne. Ne duhet të jemi realistë. Hendeku për më të mirët vitin e kaluar ishte shumë i rëndësishëm, dhe jo diçka që mund të rimarrim në një dimër të vetëm “.

Binotto gjithashtu tha që, me ekipin kaq të përqendruar në përfitimin e mundësive për 2022, nuk do t’i kushtojë shumë kohë zhvillimit të SF21 gjatë fushatës së ardhshme.

“Fokusi ynë gjatë vitit 2021 do të jetë zhvillimi i makinës 2022,” tha ai. “Ky do të jetë objektivi kryesor, kështu që ne nuk do të shpenzojmë shumë kohë në 2021 [car] gjatë sezonit.

“Ekziston gjithmonë një ekuilibër, dhe është një zgjedhje që ne duhet të bëjmë në një fazë. Por makina 2022 është një ndryshim kaq i madh sa që ka të paktën një sasi minimale të stërvitjes dhe dizajnit dhe projekteve që duhet të zhvillohen. Pra pjesa më e madhe e përpjekjeve do të jetë atje.

“Kjo është arsyeja pse mënyra si po merret me veturën në fillim të sezonit është shumë e rëndësishme, sepse është disi ekuilibri i performancës që mund të shohim për pjesën tjetër të sezonit.

“Siç thashë, ne padyshim e dimë se sa kemi përparuar në tunelin e erës dhe me energji. Por më shumë se kaq, ajo që do të jetë e rëndësishme është të shohim dorëzimin e pistës. Si do të jetë makina në rrugën e duhur në krahasim me pritjet.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu