Drejtori sportiv i Ferrarit, Laurent Mekies, thotë se ekipi ka pasur “shumë arritje të vogla dhe të rëndësishme” gjatë një sezoni të trazuar të Formula 1 2020 pasi shpreson për një 2021 më të mirë.

Në vitin 2020 Ferrari kaloi sezonin e saj më pak konkurrues në historinë e fundit, dhe pozicioni i saj i gjashtë në kampionatin e konstruktorëve ishte rezultati më i keq i ekipit që nga viti 1980.

Drejtuesit Charles Leclerc dhe Sebastian Vettel mund të menaxhonin vetëm tre podiume të kombinuara pasi ekipi vuante nga mungesa e performancës aerodinamike dhe motorit me SF1000.

Ndërsa Ferrari ka një shans për të prezantuar një njësi të re të energjisë për fillimin e sezonit 2021, masat e sportit për të kursyer kostot pas krizës COVID-19 do të thotë që skuadrat do të duhet të vazhdojnë të përdorin shasinë e tyre aktuale sezonin e ardhshëm.

Zhvillimi aerodinamik është i lejuar, por ndryshimet e mëtejshme domethënëse në vetura i nënshtrohen një sistemi kufizues të shenjave.

Pavarësisht mundësive më të kufizuara për të riparuar në mënyrë dramatike makinën e saj, Ferrari është i bindur se ka mësuar shumë mësime të vlefshme që do të mbartin deri në vitin 2021.

“Kishte shumë arritje të vogla, shumë domethënëse në vit, që ishin pa u vërejtur sepse ne ishim prapa”, tha drejtori sportiv Mekies, i cili ishte anëtari më i vjetër i stafit të Ferrarit në Çmimin e Madh të Abu Dhabi në mungesë të drejtorit të ekipit Mattia Binotto.

“Somethingshtë diçka që shpresojmë se do të na bëjë më të fortë dhe që ne do të vazhdojmë deri në vitin e ardhshëm.

“Ajo që marrim nga kjo është edhe në një kohë kaq të vështirë, në kushte kaq të vështira globalisht, mënyra se si jemi përpjekur dhe kemi shtyrë kufijtë tanë.

“Kur të jeni përsëri atje, ju jeni poshtë për të marrë më shumë rrezik, shoferët po rrezikojnë më shumë, ekipi rrezikon më shumë sepse kjo është ajo që ju duhet të bëni për të marrë një rezultat të mirë.

“Një lloj largimi nga zona e komoditetit, nëse mund ta quani një zonë komoditeti, sigurisht që do të na bëjë më të fortë në të ardhmen.”

Ferrari më herët njoftoi se do të na tregonte të dy shenjave të zhvillimit për të ridizajnuar pjesën e pasme të makinës në një përpjekje për të përmirësuar sinergjinë midis shasisë ekzistuese dhe aerodinamikës së SF21 të vitit të ardhshëm.

Specifikimi i vitit 2020 i makinës provoi të ishte një grusht për të përzënë krahasuar me disa nga rivalët e saj, me Leclerc dhe veçanërisht Sebastian Vettel që po largohej shpesh duke luftuar për t’u kapur me makineritë e tyre.

Ndërsa Leclerc zhvilloi një sezon të fortë për të përfunduar në vendin e tetë, Vettel përfundoi mandatin e tij gjashtë-vjeçar në Ferrari me një vend zhgënjyes të 13-të në renditjen e shoferëve.

Mekies shpjegoi që Ferrari e kuptoi herët që sezoni 2020 do të ishte “jashtëzakonisht i vështirë”, por që natyra e kompresuar e sezonit të prekur COVID-19 do të thoshte se do të duhej një kohë shumë e gjatë për të korrigjuar çështjet e saj.

“Në Barcelonë [winter testing] shpejt e kuptuam se kishim shqetësime serioze për disa aspekte të performancës së makinës, “shtoi Mekies.

“Pra, e dinim që do të ishte shumë e vështirë. Ne nuk e dinim akoma në atë kohë se sa kohë do të duhej që ne t’i kuptonim plotësisht, dhe madje edhe më pak t’i rregullonim.

“Dhe pastaj shkuam në atë situatë të çmendur, ku të gjithë u hodhëm në COVID në atë fazë, dhe nuk mund të prekim të gjitha problemet e makinës për disa muaj.

“Unë mendoj se kishte indikacione atje se sezoni do të ishte jashtëzakonisht i vështirë, siç doli të ishte.”

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu