Ferrari ka rishikuar departamentin e saj të shasisë përpara sezonit të ri të Formula 1 pas një fushate të vështirë vitin e kaluar.

Pas një sfiduese të vitit 2020, ku skuadra italiane u pengua nga një motor i dobët dhe një makinë që ishte tepër e zvarritur, ajo ka finalizuar një rregullim të mënyrës se si operon.

Ai do të mbajë një strukturë raportimi nën drejtorin e ekipit Mattia Binotto me drejtues të veçantë të departamenteve, por ka vendosur të riorganizojë se si funksionon departamenti i tij i shasisë.

Pas largimit të ish-kreut të shasisë Simone Resta në Haas në fund të vitit të kaluar, Enrico Cardile është vendosur zyrtarisht në krye të asaj zone.

Ai do të punojë si shef departamenti së bashku me shefin e njësisë së energjisë Enrico Gualtieri, drejtorin sportiv Laurent Mekies dhe shefin e zinxhirit të furnizimit Gianmaria Fulgenzi.

Ndërsa proceset atje do të mbeten të njëjtat, departamenti i shasisë së Ferrarit do të ndahet në katër fusha të reja, me shpresën se kjo do të rrisë aftësinë e ekipit për të bërë përmirësime.

Të katër fushat do të jenë koncepti i automjetit (kryesuar nga David Sanchez), inxhinieri i performancës së shasisë (Enrico Cardile), inxhinieri i projektit të shasisë (Fabio Montecchi) dhe operacionet e automjetit (Diego Ioverno).

Zona e Cardile këtu do të përfshijë gjithashtu punën inxhinierike në breg të garës.

Në një përpjekje për të ndihmuar më tej në lehtësimin e disa prej barrave me të cilat është përballur drejtori i ekipit të Ferrari Mattia Binotto që nga marrja e ekipit në fillim të vitit 2019, ka pasur ndryshime edhe në fushën tregtare.

Departamenti i tregtisë, marketingut dhe ngjarjeve tani do të jetë pjesë e zonës së saj të diversifikimit të markës dhe do të drejtohet nga Nicola Boari.

Ferrari kaloi një vrapim zhgënjyes në vendin e gjashtë në kampionatin e konstruktorëve vitin e kaluar, rezultati i tij më i keq për dekada.

Nuk arriti të fitonte asnjë garë, por Charles Leclerc dhe Sebastian Vettel arritën të kapnin disa përfundime në podium.

Ekipi është me shpresë, megjithatë, që një njësi e re e energjisë dhe ndryshimet në makinën e saj mund ta ndihmojnë atë të rimëkëmbet në tokë para se të rregullohen rregullat që vijnë për 2022.

Ferrari pritet të mbajë një ngjarje të fillimit të ekipit të Premten, duke shfaqur shoferët Leclerc dhe Carlos Sainz Jr, përpara se të zbulojë SF21 të ri në prag të testimit para-sezonit muajin e ardhshëm.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu