Ferrari planifikon të zbulojë makinën e saj të Formula 1 2021, SF21, pak përpara testimit para-sezonal në Barcelona në Spanjë vitin e ardhshëm.

Megjithëse ekziston një ngrirje e shasisë për ekipet, që do të thotë se ata duhet të drejtojnë përsëri makinat e tyre bazë, ndryshimet aerodinamike lejohen dhe ekipet mund të shpenzoni dy argumente zhvillimi për të bërë modifikime të tjera.

Ferrari po synon të mbajë një nisje të ekipit në pjesën e hershme të vitit, për të prezantuar menaxhimin e saj dhe formacionin e shoferit të Carlos Sainz Jr dhe Charles Leclerc, por nuk do të zbulojë sfiduesin e saj 2021 derisa pak para se të vrapojë në rrugën e parë. koha

Duke folur për media të zgjedhura nga Maranello, drejtori i ekipit Mattia Binotto shpjegoi planet e Ferrarit për periudhën para-sezonale.

“Ne tashmë kemi vendosur emrin e makinës vitin e ardhshëm. Makina do të quhet SF21,” tha ai. “It’sshtë një emër shumë i thjeshtë, sepse ne besojmë se viti i ardhshëm është një tranzicion në 2022. Pra, le të mbajmë emrin e makinës SF21. Do të jetë pjesërisht një makinë e ngrirë, e njëjta shasi si 2020.

“Ne do të organizojmë ndryshe zbulimin e makinës vitin e ardhshëm. Ne do të organizojmë së pari një ngjarje ku do të paraqesim ekipin dhe shoferët tanë përpara tifozëve tanë, partnerëve tanë dhe gazetarëve.

“Por ne mund të organizojmë një ngjarje të dytë, dhe kjo mund të jetë direkt në testimin dimëror të Barcelonës, ku do të zbulojmë makinën. Dhe kjo do të bëhet disi në një tjetër [way]”

Një nga shpresat kryesore të Ferrarit për përparim në 2021 është që një motor krejt i ri do të adresojë deficitin e energjisë që pësoi nga ky sezon.

Binotto tha se shifrat që vinin nga ambientet e dyno në Maranello ishin inkurajuese, pasi ai kishte besim se Ferrari nuk do të lihej duke luftuar me motorin më të keq vitin e ardhshëm.

“Unë mund të konfirmoj që motori po funksionon mirë në dyno”, tha ai. “Unë mendoj se për sa i përket performancës, ajo përparoi mirë. Në mënyrë të konsiderueshme mendoj se krahasuar me atë që ka qenë në vitin 2020.

“Unë mendoj se do të kthehemi të jemi konkurrues si një njësi energjie. Unë mendoj se nuk do të jemi më të këqijtë në këtë fushë, dhe kjo është ndjenja që kam marrë nga shifrat që kam parë në dyno. Por nuk mund ta di çfarë po bëjnë të tjerët, ose sa kanë përparuar “.

Binotto gjithashtu tha se SF21 do të adresonte një dobësi kryesore të SF1000 të këtij viti për të qenë shumë i zvarritur, me efikasitetin aerodinamik të përmirësuar që ka qenë një pikë qendrore për ndryshimet.

“Ne përpiqemi të bëjmë më të mirën në mënyrë që të trajtojmë të paktën dobësitë e makinës 2020 për vitin e ardhshëm,” tha ai.

“Duke adresuar dobësitë, unë përmenda njësinë e energjisë më shumë se një herë. Por zvarritja e makinës ishte shumë, shumë e lartë në vitin 2020. Dhe unë mendoj se duke parë makinën 2021, tërheqja është zgjidhur disi me siguri.”

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu