Red Bull thotë se paraqitjet mbresëlënëse të Sergio Perez në Formula 1 këtë sezon e bënë “të pamundur” të rrëzonte mundësinë për ta nënshkruar atë.

Ekipi me qendër në Milton Keynes njoftoi të Premten ai kishte nënshkruar Perez për 2021 si një zëvendësim për Alex Albon, i cili po zhvendoset në një rol zhvillimi dhe prove.

Ndërsa shefi i ekipit të Red Bull Christian Horner pranoi se bërja e zgjedhjes për të mos vazhduar me Albon ishte e vështirë nga një perspektivë emocionale, ai tha se ritmi i fortë i Perez thjesht nuk mund të neglizhohet.

“Vendimi ka qenë një vendim tepër i vështirë,” tha Horner, kur u pyet nga Autosport në lidhje me arsyet pas vendimit për të shkuar për Perez.

“Unë mendoj se të gjithë ne donim ta shihnim Aleksin të suksesshëm. Ajo që thamë ishte që ne do t’i jepnim Alex sezonit dhe të mos merrnim ndonjë vendim më parë, për të pasur një grup të plotë të të dhënave. Dhe kjo është padyshim ajo që bëmë.

“Por kur shikon të dhënat dhe shikon raportin midis dy shoferëve, ishte një vendim që padyshim ishte nxitur shumë nga kjo. Ishte thjesht e pamundur të injorosh performancën e Sergio në Racing Point gjatë vit, dhe posaçërisht, në gjysmën e dytë të sezonit.

Vështrim: 50 drejtuesit kryesorë të Autosport të vitit 2020

“Pra, një vendim shumë, shumë i vështirë, i bërë edhe më i vështirë nga fakti që Alex është një djalë kaq i bukur. Por ai mbetet një pjesë e rëndësishme e ekipit, dhe shumë pjesë e ekipit për 2021, duke u përqëndruar kryesisht në zhvillimin e 2022. Dhe, sigurisht, ai do të jetë shumë i përqendruar në aspektin e bërjes së tij një pretendent për t’u rikthyer në 2022. “

Horner mendon se Perez nuk do të ketë problem të shkojë deri në kërkesat e një ekipi të madh si Red Bull dhe beson se ai është jashtëzakonisht më me përvojë se sa ishte kur duroi një kohë të trazuar në McLaren në 2013.

“Ai është një shofer shumë i rrumbullakosur tani dhe unë mendoj se ai ka një aftësi të çuditshme për të dorëzuar në makineri që ai kishte në dispozicion të tij,” shtoi Horner.

“Nëse shikoni sasinë e podiumeve dhe suksesin që ai ka pasur gjatë viteve, unë mendoj se ai do të jetë një shtesë e mirë për ekipin. Unë mendoj se kjo tregon përsëri, vendosmërinë tonë për të vendosur një ekip konkurrues kundër Mercedes vitin e ardhshëm “

Red Bull është i vetëdijshëm se Perez do të përballet me një sfidë të vështirë në marrjen e Max Verstappen, por thotë se si skuadra ashtu edhe shoferi janë në përputhje për atë që pritet në 2021.

“Unë mendoj se të dy palët janë shumë realiste,” tha ai. “Unë mendoj se ai e di cilësinë e Max.

“Ai është një garues me përvojë tani. Ai ka një përvojë të madhe dhe mendoj se ai e di se kundër çfarë po shkon në cilësinë e Max.

“Ai ka qenë në një formë të jashtëzakonshme në dy vitet e fundit, kështu që unë nuk mendoj se ai e nënvlerëson atë sfidë në ndonjë formë apo formë. Por unë mendoj se ai është absolutisht i kënaqur që ka mundësinë të provojë veten e tij.”

Duke shtyrë nëse kishte shqetësime rreth problemeve të mundshme midis Verstappen dhe Perez nëse do të luftonin fort, Horner nuk pa asnjë arsye për t’u shqetësuar.

“Unë mendoj se duam që shoferët tanë të garojnë afër njëri-tjetrit: por deri në fund të mprehtë,” tha ai. “It’sshtë e qartë se objektivi ynë nuk është midis dy shoferëve, por po përpiqet të mbyllë hendekun për Mercedes.

“Unë mendoj se Sergio garoi për disa sezone me Nico Hulkenberg dhe nuk mbaj mend të ketë pasur ndonjë çështje midis atyre dyve.”

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu