17-vjeçari është shfaqur si një yll i ardhshëm i F1 pasi është bërë më i riu ndonjëherë FIA Formula 2 polesitter dhe fitues i garës në Monako gjatë fushatës së tij rishtar F2 këtë vit.

Rritja e shpejtë e Pourchaire nëpër kategoritë e të rinjve i ka dhënë atij një vend në akademinë e shoferëve të rinj Sauber, e cila sapo është ri-shtoi Juan Manuel Correa në radhët e tij pas rikthimit të tij të pabesueshëm nga dëmtimet kërcënuese për jetën e pësuar në Spa në 2019.

Kampioni i Formula 4 ADAC në 2019, Pourchaire ishte nënkampion në kampionatin e vitit të kaluar FIA Formula 3, duke humbur titullin me katër pikë ndaj Oscar Piastri, dhe është tashmë një fitues i garës F2 pas gjashtë garave këtë vit.

Pavarësisht suksesit të tij të fundit, shoferi i Çmimit të Madh të ART-së është realist në lidhje me udhëtimin e tij drejt F1 dhe pranon ai ka ende shumë për të mësuar para se të jetë gati të bëjë hapin e duhur.

Ndërsa Vasseur ka qenë i impresionuar nga përparimi i Pourchaire dhe talenti në rritje, bosi i Alfa Romeo beson se do të ishte e gabuar ta shtynte adoleshentin në F1 “shumë herët”.

PLUS: Bërja e një rishkrimi shpresëdhënës të F1 të librave rekord F2

Formacioni i shoferëve të Alfa Romeo për 2022 është ende për t’u finalizuar me Kimi Raikkonen dhe Antonio Giovinazzi në vitin e fundit të kontratave të tyre aktuale.

“Ne kemi një kontratë me Theo, por përsëri nuk dua të jem në nxitim me Theo, duhet të kemi parasysh se ai është 17 vjeç,” tha Vasseur.

“Nëse krahasoni me të gjithë talentet e tjerë që vijnë në F1, ata janë shumë më të vjetër dhe nuk dua të bëj asnjë krahasim me Lewis (Hamilton), Nico (Rosberg) ose Charles (Leclerc), ata ishin shumë më të vjetër dhe kishin më të mëdha përvojë, dhe unë mendoj se do të jetë një gabim për ta shtyrë atë shumë herët.

Frederic Vasseur, Drejtori i Ekipit, Alfa Romeo Racing, në Konferencën për shtyp të Drejtorëve të Ekipit

Frederic Vasseur, Drejtori i Ekipit, Alfa Romeo Racing, në Konferencën për shtyp të Drejtorëve të Ekipit

Foto nga: Pishina FIA

“Ai do të duhet të bëjë punën në F2 së pari, atëherë do të kemi kohë për të diskutuar më vonë.

“Më bëri përshtypje Theo [this year] por mua më bëri përshtypje edhe Theo vitin e kaluar.

“Për vitin e ardhshëm është pak herët pasi ai ka bërë vetëm tre gara në F2 dhe nëse e mbani mend në të kaluarën djemtë ishin në gjendje të ishin kampionë ose të kishin rezultate të mira në vitin e parë dhe në pjesën e fundit të sezonit .

“Ai është më shumë se i ri, ai është 17 vjeç dhe ende ndjek një patentë shoferi dhe ne duhet ta lëmë atë të ketë kohë për të bërë punën. Ne nuk jemi në nxitim, por mendoj se ai është shumë i mirë [driver]”

Paraqitja më e fundit e Pourchaire në F2 përfundoi me francezi duke thyer krahun e majtë pas një përplasjeje me Dan Ticktum (Carlin) dhe Marcus Armstrong (DAMS) në garën e Baku.

Ndërsa zbuloi javën e kaluar ai ishte i pasigurt nëse ai do të ishte i aftë të kthehej në aksionin e F2 në Silverstone muajin e ardhshëm, Vasseur ka arsye të sigurt se rekrutit të tij të ri do t’i jepet drita jeshile për të garuar në fundjavën 16-18 korrik.

“Ai kishte një problem në krah, por një pushim të vogël. Ai duket në rregull dhe mjeku ishte shumë optimist për ta lënë të shkonte në Silverstone, ”shtoi ai.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu