Shoferi i Haas u kthye nga Dalja 4 në makinën e sigurisë që rifilloi herët në Çmimin e Madh të Bahreinit, momente pasi shoku i ri dhe shoku i ekipit Nikita Mazepin pësoi një rrotullim të ngjashëm në xhiron e hapjes në Kthesën 3 që i dha fund garës së Rusit.

Rrotullimi e rrëzoi kampionin e Formula 2 2020 nga pjesa e prapme e paketës, por ai u rikuperua për të prodhuar një garë kryesisht pa probleme për të përfunduar në vendin e 16-të, i fundit nga vrapuesit pas pensioneve për Mazepin, Fernando Alonso, Nicholas Latifi dhe Pierre Gasly.

Duke reflektuar në fillim të tij pas garës, Schumacher ishte i dobët në lidhje me rrotullimin e tij, por ishte i vendosur që ai do të mësojë nga gabimi i tij në fushatën e tij rishtar në F1.

“Unë bëra një gabim në Kthesën 4 pas rindezjes së makinës së sigurisë. Sapo gomat të mos jenë në dritare, kapja ishte shumë e ulët, dhe kjo është vetëm diçka që unë duhet ta kuptoj më mirë, kjo është diçka që duhet të mësoj, “tha Schumacher pas garës.

“Padyshim që kam bërë një gabim tani dhe kjo është diçka që do ta mbaj me vete për një kohë shumë të gjatë dhe do të përpiqem të kuptoj pse dhe pastaj do të lëviz nga atje dhe do të mësoj prej tij.”

Foto nga: Jerry Andre / Imazhe Motorsport

Pavarësisht nga zhgënjimi i tij në rrotullimin e tij, Schumacher u qetësua nga arritja e një “ëndrre të përjetshme” në arritjen e F1 dhe ndjekjen e gjurmëve të babait të tij Michael.

“Mendoj se në përgjithësi duhet të them se jam i lumtur. Padyshim që ka qenë një ëndërr e përjetshme të jem këtu, ”tha ai.

“Unë jam pak i hidhëruar për gabimin padyshim në Kthesën 4 në rinisjen. Sapo pata një çast dhe kjo ndodhi aq shpejt sa që makina ishte menjëherë larg dhe pastaj unë u rrotullova. Sidoqoftë, dua të them që e 16-ta padyshim që tingëllon më mirë sesa është, padyshim që ne ishim makina e fundit, por megjithatë mendoj se bëmë gjithçka që duhej.

“Ne kemi kaluar të gjitha gjërat që kemi dashur të provojmë dhe unë ndjehem padyshim më i kuptueshëm për makinën, të cilën padyshim që mund t’i kryej deri në fundjavën e ardhshme”.

Ndërsa Mazepin nuk arriti të përfundonte, Schumacher u mund nga shoku i ri F1 Yuki Tsunoda i cili bëri një parakalim mbresëlënës në xhiron e fundit në Lance Stroll të Aston Martin për të kapur vendin e nëntë për AlphaTauri.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu