Djali i tij Sebastian tani është në shkallët e garave në seritë italiane dhe gjermane F4. Juan Pablo kalon shumë nga koha e tij sot duke menduar për arsimimin e shoferëve të rinj dhe se si sporti duhet të përshtatet për të tërhequr tifozët më të rinj. Ai gjithashtu beson se Esports luan një rol jetësor në të ardhmen e sportit dhe në afrimin e komunitetit të garave.

Juan Pablo, le të fillojmë duke parë dy seritë që ju jeni më të lidhur me Formula 1 dhe IndyCar. Në çfarë forme mendoni se janë këto seri sot?

Mendoj se janë vërtet në gjendje të mirë. Formula 1 ka qenë shumë interesante që kur erdhi Liberty dhe ka pasur shumë ndryshime dhe sinqerisht, kur shkon në fushë është tronditëse sa më bukur është në ditët e sotme sesa më parë.

E keni fjalën për më pak politike?

Justshtë thjesht më mirë, njerëzit janë më miqësorë. Shtë një vend shumë më i mirë për të qenë. Me IndyCar, unë mendoj se Roger (Penske) duke marrë përsipër vitin e kaluar ishte vërtet e mirë, veçanërisht me pandeminë. Nëse Roger nuk do të kishte qenë atje, seriali do të ishte në rrezik të madh. Roger ka një pasion të madh për IndyCar, Indy 500 dhe traditat e tij. Ai do të gjejë mënyra për të ruajtur traditat por ta bëjë vendin edhe më të mirë. Vëmendja për detajet me Roger është e pabesueshme.

Foto nga: Richard Dole / Imazhe Motorsport

Formula 1 po bën disa ndryshime të mëdha rregullash për ta sjellë fushën më afër, gjëra që nuk mund të ishin imagjinuar kurrë gjatë kohës tuaj, si ajo që pjesa e prapme e ekipeve të fushës po merr më shumë kohë për zhvillimin aero në krahasim me ekipet më të mira dhe kufijtë e buxhetit që ishin një ëndërr kur po garonit në Formula 1. Por është një realitet tani. A mendoni se këto gjëra e vendosin Formulën 1 në rrugën e duhur për të ardhmen?

Po, për sa kohë që ata mund ta kontrollojnë atë. Jam i sigurt që njerëzit do të gjejnë boshllëqe si gjithmonë, por me kalimin e kohës ajo do të përmirësohet. Skuadrat kryesore nuk kanë asnjë kufizim, ata bëjnë gjithçka që duhet të bëjnë për të fituar. Afrimi i të gjithëve më afër do të jetë më mirë për shfaqjen. Besoj se skuadrat më të mira do të fitojnë akoma; djemtë me idetë më të mira nëse u jepni gjysmën e kohës ata ndoshta do të bëjnë një punë edhe më të mirë, ky është problemi! Do të jetë interesante me Liberty Media dhe F1. Ju do të filloni të kuptoni se vëmendja e njerëzve bëhet më e vogël kështu që nuk mund të shpresoni që njerëzit të ulen dhe të shikojnë një garë në TV për dy orë. Njerëz si ne që e duan këtë sport, ne e bëjmë atë. Brezat e rinj do të luftojnë. Mendoj se ajo për të cilën flet F1 është gara e vrapimit me shpejtësi dhe kjo është rruga përpara.

IndyCar ka një sfidë paksa të ndryshme pasi ato peshojnë aty ku shkojnë për të ardhmen, sepse ADN-ja e IndyCar është çfarëdo numri i shoferëve që mund të garojnë për fitore dhe të jenë pretendentë, ekipet e vogla mund të konkurrojnë me ekipet më të mëdha dhe është gara me rrota. Si do të dëshironit t’i shihni ata të zhvillonin produktin IndyCar për të ardhmen?

Unë mendoj se IndyCar është në rrugën e duhur. Dy gjërat për të cilat ata me të vërtetë flasin është sistemi hibrid që besoj se po vjen dhe ata po shikojnë shumë më tepër energji. Unë mendoj se kjo është një domosdoshmëri në IndyCar. Një nga atraksionet kryesore të epokës CART të garave IndyCar ishte sasia e energjisë. Sepse në ditët e sotme është një makinë argëtuese për të drejtuar automjetin, por i mungon ajo nënshkrimi i një IndyCar që kur të hipnit në benzinë ​​ishte si – “O Zot!” – ti më kupton se ku e kam fjalën? Kështu që mendoj se kjo do të ndihmojë patjetër.

Foto nga: Richard Dole / Imazhe Motorsport

Djali juaj Sebastian tani po garon në F4 në Itali dhe Gjermani. A ka ndryshuar pikëpamja juaj për zhvillimin e shoferëve të rinj sjellja e një fëmije nëpër radhët e garave?

Më ka hapur sytë për shumë gjëra, si p.sh. shumë djem të rinj tani luftojnë për të kuptuar se çfarë ka nevojë për veturën dhe për të kuptuar se në cilin drejtim duhet ta çojnë një ekip përpara sepse ata janë rritur edhe nga kartingu për të dëgjuar: “Kjo është një konfigurim, kështu ju duhet të drejtoni shasinë, kështu e drejtojmë ne “. Dhe kjo është një gjë vërtet e keqe. Për ekipin është mënyra më e lehtë, ata thonë: “Djali, ti je problemi, jo makina”. Por problemi më i madh me këtë është se ju mund të keni një talent vërtet të mirë që e urren makinën. Dhe nëse do ta rregullonit makinën për atë talent, ai ndoshta do të mundte të gjithë të tjerët. Por me atë që po i jepni, ai kurrë nuk do të ketë sukses. Dhe kur të arrini në nivelet më të larta; Unë kam bërë testimin e IndyCar dhe WEC këtë vit, dhe ju e shihni atë. Çdokush që është i ri do të vozitë gjithçka që do t’i jepet dhe mund ta ngasë atë tmerrësisht. Por si një ekip që të jetë në gjendje të shkojë nga atje për të fituar gara kur po shkon kundër një Penske ose një Ganassi ose Andretti, kjo e bën vërtet të vështirë, sepse ata kanë djem me përvojë që janë rritur me të njëjtën teori si unë ; duhet ta bësh makinën më të mirë. Dhe njerëzit që e bëjnë makinën të ngasë më mirë janë njerëzit që fitojnë gara.

Adoleshentët e sotëm nuk kanë njohur kurrë një botë që nuk ishte dixhitale. Ata kurrë nuk kanë njohur një botë që nuk kishte iPhone. Dhe mënyra se si ata ndjekin zgjidhjen e problemeve është shumë e ndryshme. Si shfaqet kjo me shoferët e garave për sa i përket mënyrës së zgjidhjes së problemeve – kur shihni se si funksionon mendja e Sebastian dhe disa nga shoferët e tjerë të rinj që po ndihmoni?

Interestingshtë interesante sepse ata janë shumë të rinj dhe i kuptojnë të dhënat dhe telemetrinë; ju i tregoni një fëmije 10 ose 12 vjeç një komplot të dhënash, ata e kuptojnë atë. Ata e dinë saktësisht se çfarë po shikojnë. Dhe kjo është e pabesueshme. E dini, hera e parë që pashë një komplot të dhënash ishte 1995, hera ime e parë në Evropë, isha 20 vjeç. Kështu që koha ndryshon.

Foto nga: Sutton Images

Atëherë, si shkoni për të trajnuar shoferët e rinj për gjërat që janë të rëndësishme për sa i përket fizikës, transferimit të peshës etj.

Unë jam një besimtar i madh në thjeshtësi. Thjeshtoni gjërat. Nuk ka nevojë për sfond. Ndërsa plakeni, filloni të kuptoni fizikën. Nëse i them një 10-vjeçari, “Mos dil nga benzina kështu, sepse po e transferon peshën tek gomat e përparme …” Ata nuk u intereson. Ata thjesht duhet të dinë se nëse ngrenë shumë, gjëja do të këputet dhe ju do të keni probleme. Për mua, videot duket se janë një ndihmë e madhe. Sepse kur ata janë shumë të rinj, dhe ju u tregoni atyre telemetri, ata e shohin shpejtësinë dhe gjithçka, por është shumë e vështirë të lidhni telemetrinë dhe shpejtësinë me një vend të caktuar në pistë. Unë e kam bërë atë përgjithmonë, kështu që mund të kaloj dy minuta duke parë telemetrinë dhe do të gjej të njëjtat gjëra sikur të kaloja një orë. Për ta, është me të vërtetë e rëndësishme të tregojnë se cilën pjesë të këndit është dhe si e bën atë. Pra, ne e shohim atë në mënyrë që ata ta kuptojnë atë. Pastaj ju shikoni videot dhe thoni: “Këtu është problemi”. Kështu që kjo e bën shumë më të lehtë.

Foto nga: Steven Tee / Imazhe Motorsport

Gjëja tjetër që ekziston tani që nuk ekzistonte kur po dilnit nëpër radhët është lojrat dhe Esports si një platformë më vete, dua të them, ju mund të keni një karrierë të tërë garash paralele në Esports, siç e shohim me Lando, me Max Verstappen. Ju jeni shumë aktiv, Fernando Alonso është shumë aktiv. Por është gjithashtu shumë tërheqëse si një gyp për talentet e reja në gara dhe për adhuruesit e rinj të garave gjithashtu. Pra, si i vlerësoni esports?

Unë mendoj se esportet i hapin derën dikujt që nuk ka mjete për të garuar, sepse në ditët e sotme nëse do të garoni siç duhet, do të shpenzoni shumë para. Me ato që shpenzoni për një garë kart-kart, ju do të keni ndoshta simulatorin më të mirë në dispozicion. Dhe nga atje e tutje, nuk keni nevojë për asgjë tjetër. Në një vit do të shpenzoni rreth 100 dollarë në lojëra, mbase do të blini edhe disa këngë, por kaq. Por për një familje normale ku prindi punon nga nëntë deri në pesë, ata nuk kanë kohë për t’i çuar fëmijët në një pistë kart ose ndoshta nuk besojnë se gara është një karrierë, unë mendoj se Esports është një mënyrë e mirë. Kur garoni, kuptoni se sa kohë duhet të kaloni në një imitues, sa përkushtim keni për të dhënë dhe si e stërvit mendjen me të vërtetë të jetë e qëndrueshme, të jetë në kohë, të jetë në shënjestër, të bëjë gjithçka në atë mënyrë duhet të bëhet. Një nga gjërat kryesore me gara është të sigurohesh që gjithçka është bërë në rregull dhe mund ta përsërisësh atë. Të ecësh shpejt në një xhiro është e thjeshtë; të shkosh shpejt mbi 10 xhiro dhe të bësh të njëjtën gjë është më e vështirë sepse mendja juaj endet. Ju arrini në pikën e frenimit dhe mendoni: “Kjo ishte e lehtë, mbase mund të provoj edhe pak” dhe mendja juaj fillon të luajë me ju dhe aty vjen gabimi. Kur jeni nën presion gjithmonë kërkoni se ku mund të gjeni më shumë. Dhe Esports është një bazë e mirë për të trajnuar të gjitha ato.

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

Ju keni konkurruar vitin e kaluar në shumë prej atyre ngjarjeve fantastike virtuale gjatë bllokimit. Ajo që vlerësova me të vërtetë ishin situatat unike si Le Mans 24 Virtual ku keni pasur kombinime shoferësh që nuk mund të krijoni kurrë së bashku në botën reale sepse ekipet e tyre nuk do ta lejonin atë, por edhe marrëdhëniet që mund të keni me shoferët e tjerë dhe gjithashtu me lojtarë dhe tifozë.

Gjëja që m’u duk vërtet interesante është që ju të krijoni një marrëdhënie vërtet të ngushtë me shumë shoferë që nuk keni takuar kurrë më parë, dhe përfundoni në biseda me ta dhe duke biseduar me ta dhe pastaj i takoni në jetën reale dhe qeshni për këtë – eshte vertet mire. Mendoj se e afron shumë komunitetin e garave. Shumë djem si Leclerc ose Lando ose Max, ata janë lojtarë me kohë të madhe dhe shumë djem të rinj garojnë kundër tyre, dhe ata fillojnë të kenë marrëdhënie me këta djem që ata kurrë nuk do t’i takojnë ndryshe dhe ata mund të jenë heronjtë e tyre. Kështu që i bën garat shumë më të arritshme për botën e jashtme.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu