Pierre Gasly mendon se është gati të jetë udhëheqësi i ekipit të AlphaTauri në Formula 1 këtë vit, duke marrë përgjegjësi më të madhe me ardhjen e shokut të ri të ekipit Yuki Tsunoda.

Gasly shënoi fitoren e tij të parë të parë në F1 në Grand Prix të Italisë vitin e kaluar, duke ndihmuar AlphaTauri në pikët më të mëdha në historinë e skuadrës.

Francezi do të bashkohet në ekip këtë vit nga i diplomuari në F2 Tsunoda, i cili zëvendëson Daniil Kvyat.

Edhe pse Tsunoda ka përfunduar drejtimin privat në disa nga modelet më të vjetra të makinave të ekipit për të marrë shpejtësinë, ai do të marrë vetëm një ditë e gjysmë në makinën e re para se të fillojë sezoni i tij i ri.

Duke folur për lansimin e makinës së re AlphaTauri AT02 për vitin 2021, Gasly pranoi që ardhja e Tsunoda do të thoshte se ai do të duhej të zbriste më shumë si drejtues i ekipit, por u ndje i gatshëm ta bënte këtë.

“Sigurisht, ardhja e Yuki do të thotë që unë do të kem më shumë përgjegjësi brenda ekipit dhe jam gati të marr rolin e drejtuesit të ekipit,” tha Gasly.

“Megjithatë, ai është një shofer shumë i shpejtë dhe ai do të na ndihmojë të çojmë ekipin përpara. Unë e njoh Yuki, ai është një djalë konkurrues dhe tregoi se çfarë mund të bëjë në F2, kjo është arsyeja pse ai u promovua në F1 pas vetëm një viti. do të punojnë së bashku për ta arritur atë.

“Ai i mungon përvoja, kështu që nuk do të jetë gjithmonë e lehtë për të, por unë mendoj se ai është i talentuar dhe gjithashtu do të varet nga unë dhe ekipi për të udhëhequr rrugën.

“Ardhja e tij nuk e ndryshon me të vërtetë qasjen time, e cila do të jetë e njëjtë me vitin e kaluar, kur ne morëm maksimumin nga ajo që duhej të punonim në pothuajse të gjitha Grand Prix, përveç një ose dy.

“Ne duhet të vazhdojmë me të njëjtën filozofi, pasi unë vërtet besoj se viti i kaluar ishte ekipi më i mirë për sa i përket mënyrës se si punoi, zhvillimit, performancës dhe mënyrës se si menaxhoi fundjavat e garës.

“Kjo vlen edhe për mua, dhe ne vetëm kemi vazhduar kështu kështu që të përpiqemi dhe të bëjmë pak më mirë sesa kemi bërë vitin e kaluar.”

Shefi i AlphaTauri F1, Franz Tost shprehu besimin e tij te Gasly për të ngritur detyrën si drejtues i ekipit në 2021, duke besuar se ai ishte një nga drejtuesit më të mirë në rrjet.

“Unë mendoj se Pierre është një nga drejtuesit më të fortë në F1 në ditët e sotme,” tha Tost.

“Kuptimi i mirë teknik i Pierre e lejon atë të marrë maksimumin nga makina. Pierre ka qenë me ekipin për disa kohë tani, kështu që ai është i njohur me të gjitha procedurat dhe me mënyrën tonë të punës.

“Ai do të jetë një udhëheqës i mirë, duke ndihmuar Yuki në zhvillimin e tij. Ai e di se si të fitojë një garë – siç dëshmoi vitin e kaluar në Monza – dhe nëse i sigurojmë një makinë konkurruese, unë pres që ai të jetë shumë i suksesshëm këtë sezon.

“Me Pierre në krah të Yuki kemi një shofer me përvojë, i cili mund të ndihmojë rishtarin tonë japonez të zhvillohet më shpejt, por në të njëjtën kohë mund të synojmë rezultate të mira.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu