Drejtuesi i AlphaTauri i Formulës 1 Pierre Gasly aktualisht është vetë-izoluar pasi ka rezultuar pozitiv për COVID-19.

Gasly ka qenë së fundmi në Dubai për një kamp trajnimi si pjesë e përgatitjeve të tij jashtë sezonit, por njoftoi të Dielën në mbrëmje përmes mediave sociale se ai kishte kontraktuar COVID-19. Kjo e bën Gasly drejtuesin e gjashtë të F1 që rezulton pozitiv për virusin.

“Përshëndetje të gjithëve, shpresoj të jeni të gjithë mirë dhe të sigurt”, shkroi Gasly në Twitter.

“Unë doja t’ju bëja me dije se kam testuar pozitivisht për COVID-19. Unë u kam thënë të gjithëve me të cilët kam qenë në kontakt gjatë këtyre ditëve të fundit.

“Aktualisht po vetizoloj dhe po ndjek protokollet e vendosura nga autoritetet lokale shëndetësore.

“Ndihem mirë dhe do të vazhdoj të ndjek planin tim të trajnimit nga shtëpia, ndërsa qëndroj i izoluar. Kujdesu.

Gasly është shoferi i tretë që ka dalë pozitiv që nga fundi i sezonit 2020, me të tre që kanë kaluar kohë në Dubai gjatë muajit të kaluar.

McLaren’s Lando Norris u detyrua të vetë-izolohej në Dubai pasi kontraktoi COVID-19 ndërsa me pushime përpara një kampi të planifikuar trajnimi, ndërsa Charles Leclerc doli pozitiv pasi u kthye në Monako nga Dubai.

Sergio Perez, Lance Stroll dhe Lewis Hamilton të gjithë u detyruan të humbin garat gjatë vitit 2020 si rezultat i COVID-19.

Duke folur për Autosport pak para fundit të sezonit, Gasly tha se ai duhej të qëndronte vigjilent kundër kontraktimit COVID-19, por ishte i etur të kalonte më shumë kohë me njerëzit që i kishte humbur gjatë vitit.

“Unë ende dua të jem i kujdesshëm me njerëzit përreth meje, por përsëri do të marr më shumë liri për të parë familjen time gjatë Krishtlindjeve, të kaloj më shumë kohë me ta,” tha Gasly.

“Theshtë e njëjta gjë me miqtë e mi. Unë u ktheva pas dy muajsh në Francë gjatë fundjavës, dhe ata ishin atje dhe u thashë atyre, më vjen keq, do të doja të të shihja, por thjesht nuk dua të marr rrezikun sepse nuk e dini kurrë.

“Kindshtë disi zhgënjyese të mos jesh në gjendje. Ndihesh sikur je pak në kafaz, ku nuk ke lirinë për të bërë me të vërtetë dhe për të parë njerëzit që dëshiron.

“Arlyshtë e qartë se gjatë sezonit dhe koha e vogël që kemi, do të përpiqem të kem një jetë më të mirë shoqërore me shpresë.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu