Pierre Gasly thotë se ai mund të kujtojë “çdo sekondë të vetme” të fitores së tij të parë shokuese të Formula 1 në Grand Prix të Italisë pasi mori kohë për të reflektuar plotësisht në rezultat.

Gasly mori një fitore të befasishme për AlphaTauri në Monza në shtator pasi një flamur i kuq dhe një penallti për udhëheqësin Lewis Hamilton tronditën urdhrin e peçing.

Gasly ishte në gjendje të kalonte në epërsi pasi Hamilton vuajti penalltinë e tij para se të largohej nga Carlos Sainz Jr i McLaren në fazat e mbylljes për të marrë një fitore të famshme.

Rezultati shënoi vetëm fitoren e dytë në historinë e ekipit AlphaTauri dhe e bëri atë shoferin e parë që nuk garon për ‘tre të mëdhenjtë’ e Mercedes, Ferrari dhe Red Bull për të fituar një garë që nga Kimi Raikkonen në 2013.

PLUS: Pse ylli i fshehtë i vitit 2020 po shijon një vit të vazhdimësisë

Disa nga imazhet më të habitshme nga gara erdhën gjatë ceremonisë së podiumit, ku Gasly u ul në shkallën e sipërme ndërsa u pajtua me madhështinë e arritjes së tij.

Ngjarjet e garës në Monza dhe festimet që pasuan janë ende të forta në mendjen e Gasly, edhe nëse francezi mendonte se kishte qenë e vështirë të kuptonte vërtet domethënien e saj për shkak të orarit të stërmbushur të vitit 2020 F1.

“Mbaj mend çdo sekondë të vetme të asaj gare dhe të festimit,” i tha Gasly Autosport.

“Somethingshtë diçka që është në mendjen time dhe nuk do të zhduket kurrë.

“Unë do të thosha se ky vit ishte aq kompakt dhe intensiv sa ishte në të vërtetë e vështirë të pushoje me të vërtetë, dhe të relaksohesha dhe të shijoja aq shumë sa ndoshta do të kisha bërë në një skenar më normal pa COVID.

“Akoma, kur kisha një javë pushim midis dy garave dhe mund të kthehesha në shtëpi dhe mund të kuptoja, ‘OK, kjo është ajo që kemi bërë’, dhe me të vërtetë përpiqem të mendoj dhe të kujtoj të gjitha emocionet që kemi jetuar.

“Ishte diçka mjaft e pabesueshme. Këtë vit, Mercedes fitoi shumë në të gjitha garat, përveç Max [Verstappen] dhe Checo [Perez] – dhe ne.

“Pra, ishte me të vërtetë diçka e pabesueshme”.

Gasly zbuloi se ai e mban trofeun e fituesit nga gara në banesën e tij si një burim motivimi, por ndjeu se rezultati kishte fuqizuar të gjithë ekipin e AlphaTauri.

“Kur jam në Itali në banesën time, aty qëndrova [Monza] fundjavë, ishte hera e parë për të fjetur në shtëpi për një fundjavë gare, “tha Gasly.

“Unë jam ulur pikërisht atje, në të njëjtin vend ku kam ngrënë mëngjesin para fitores time dhe shoh trofeun dhe llojin e ndjenjave mjaft të veçanta.

“It’sshtë një motiv i shkëlqyeshëm. Çdo mëngjes, unë marr kafenë me trofeun para meje, dhe mendoj ‘po, ne e kemi bërë atë’. Nuk është e pamundur, edhe pse ishim një ekip i mesfushës.

“Ky duhet të jetë një motivim për të gjithë ne në ekip që të përpiqemi dhe të përsërisim sa më shumë që të mundemi, paraqitje të forta siç kemi pasur në Sao Paulo ose në Monza.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu