Francezi u kualifikua i pesti për dy garat e para në Bahrein dhe Imola, por iu desh të vendoste për të nëntën në rrjetin në Portimao. Në garë ai humbi një pozicion, duke pretenduar përfundimisht pikën e fundit me vendin e 10-të.

Gasly theksoi se veshja italiane e dinte që kthesat e shumta të ngadalta në qarkun Algarve nuk do të favorizonin makinën e saj.

“Epo unë do të thosha se ishte gara që ne e prisnim,” tha ai kur u pyet nga Autosport.

“Ne përfunduam shumë aty ku e prisnim – pak më mirë sepse arrita të kaloj Carlos [Sainz] në fund dhe për të marrë një pikë. Pra, padyshim që nuk është shumë, por padyshim maksimumi që mund të presim nga kjo fundjavë.

“Ka qenë e vështirë, ne kemi luftuar mjaft në këtë udhë me të gjitha kthesat me shpejtësi të ulët dhe është një fushë që e dinim se duhej të përmirësonim tashmë që nga prova e dimrit.

“Dhe tani kemi provën se po luftojmë krahasuar me konkurrentët tanë kryesorë, dhe të paktën kjo na jep një drejtim të qartë të zhvillimit.”

Pierre Gasly, AlphaTauri

Pierre Gasly, AlphaTauri

Foto nga: Steven Tee / Imazhe Motorsport

Gasly pret që AT02 të jetë më konkurrues në Barcelona, ​​ku paraqitja luan në pikat e forta të makinës.

“Po unë mendoj kështu”, tha ai. “Mendoj se kam besim se do të kemi pak më shumë ritëm sesa ajo që treguam këtë fundjavë.

“Ashtë shumë më tepër kënde me shpejtësi të lartë dhe kënde me shpejtësi të mesme, por ne do të kemi akoma sektorin e fundit, i cili është mjaft i ndërlikuar. Por këtu [Portimao] keni shumë kënde në marshin e dytë dhe të tretë, i cili nuk është i preferuari ynë, veçanërisht në krahasim me Alpine, Ferrari dhe McLaren. Kështu që mendoj se duhet të marrim pak më shumë ritëm fundjavën e ardhshme. ”

Gasly gjithashtu pranoi se rivali i ngushtë Alpine gjithashtu tregoi një performancë të drejtpërdrejtë superiore në Portugali.

“Më duket sikur sot Alpine ishte pak si Ducati në MotoGP për disa arsye – ata ishin jashtëzakonisht të shpejtë në drejtësi, dhe po kalonin në gjysmën e rrugës përmes drejtëzave.

Lexoni gjithashtu:

“Ka disa makina me shumë shpejtësi të vijës së drejtë. Mendoj se vitin e kaluar në këtë pistë kujtoj se kishte edhe mjaft parakalime, kështu që Barcelona do të jetë shumë më e vështirë, siç e dimë, kështu që mendoj se është e ngjashme. Mesfusha është mjaft e ngushtë dhe kjo është arsyeja pse ne shohim disa beteja të mira, mendoj. ”

Gasly ra dakord që ecuria e ngadaltë e këndit është një shqetësim i veçantë për Monakon, garën pas Spanjës.

“Padyshim që është, është padyshim një fushë ku duhet të përmirësohemi, dhe Monaco po vjen shumë shpejt, kështu që nuk mendoj se do të kemi ndonjë përmirësim ose përmirësim të madh në makinë për këto pista.

“Pra, kjo është paketa që kemi, ne duhet të gjejmë një mënyrë nëse mund të ndryshojmë pak konfigurimin për këtë lloj kushtesh dhe këndesh, qartë se do të ketë disa punë për të bërë për këto pista”.

Duke zgjeruar ndryshimin midis AT02 dhe AlphaTauri të vitit të kaluar ai shtoi: “Ka vetëm pak kontroll më pak, kështu që po rrëshqisni pak më shumë, nuk mund të mbani frenat në qoshe aq fort sa përndryshe po bllokoheni.

“Ju nuk mund të mbani aq shpejtësi, përndryshe pjesa e përparme nuk po mban dhe tërheqja është pak më e ndërlikuar.

“Ne nuk po flasim për shumë, por është pak andej dhe atje. Dhe pastaj në fund të xhironit po humbni dy ose tre të dhjetat, dhe pastaj në fund të 67 xhirove janë 15 sekonda, dhe kjo është ajo që kemi për të gjetur. “Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu