Me gaz përfundoi i treti në Azerbajxhan GP, ​​duke regjistruar përfundimin e tretë të podiumit të karrierës së tij pas fitores së tij në Itali vitin e kaluar dhe vendin e tij të dytë në Brazil në 2019.

Francezi është kualifikuar në gjashtë më të mirët në katër nga gjashtë Grand Prix të zhvilluara deri më tani këtë sezon dhe ka shënuar pikë në çdo garë përveç Bahrejnit, ku ai dëmtoi krahun e tij të përparmë në xhiron e parë.

“Vendi i tretë ishte shumë i rëndësishëm për të dhe për vetëbesimin e tij,” tha Tost për Autosport.

“Pierre gjithmonë bënte një punë të mirë, por ne nuk mund t’i siguronim atij një makinë me të vërtetë të mirë në Portimao, dhe gjithashtu pak në Barcelona. Por në Monako u kthyem, dhe Baku gjithashtu.

“Ai është atje dhe i përket mua shoferëve absolutisht të lartë, sepse ai nxjerr gjithçka nga vetura, nuk bën gabime dhe sjell pikë në shtëpi”.

Tost dëshiron të mbajë Me gaz në vitin 2022, përkundër ambicies së dukshme të 25-vjeçarit për të gjetur një makinë përpara.

“Shpresoj që ai të qëndrojë me ne,” tha Tost. “Ne do të shohim tani me kufirin e kostos nëse mund t’i sigurojmë atij një makinë të duhur dhe konkurruese.

“Dhe atëherë nuk ka asnjë arsye sesa të ndryshosh. Dhe gjithsesi është një vendim nga Red Bull, i cili po vozit ”.

Pierre Gasly, AlphaTauri

Pierre Gasly, AlphaTauri

Foto nga: Glenn Dunbar / Imazhe Motorsport

Tost pranoi se në një ndryshim në filozofinë e tij të kaluar për të trajnuar të rinj, AlphaTauri duhet të ketë të paktën një shofer me përvojë, veçanërisht me paketën kryesore të ndryshimeve të rregullave që vijnë për 2022.

“Kjo është e rëndësishme. Sidomos vitin e ardhshëm, me rregulloret e reja. Ne kemi nevojë për një pikë referimi, ne duhet të dimë se ku të shkojmë nga konfigurimi i makinës. Kjo nuk është e mundur me dy shoferë të rinj, ose dy shoferë të papërvojë.”

Tost e vlerësoi punën Me gaz bëri në Baku, ku qëndroi në vendin e tretë pavarësisht se vuajti me disa çështje motorike në garë.

“Nga FP1 deri në garë, shpejtësia ishte gjithmonë aty. Pierre ishte gjithmonë brenda pesë ose gjashtë të parëve.

“Ai duhej të kujdesej për gomat, frenat, konsumin e karburantit. Dhe ne ishim gjithmonë anë të sigurt dhe dëshironim të kishim disa rezerva për fundin e garës.

“Duhet të them, ne ishim me fat që nuk ishim të përfshirë në ndonjë incident. Pierre i trajtoi fillimet dhe xhirot e para me të vërtetë shumë profesionalisht, sepse lufta u zhvillua me të [Charles] Leclerc ishte mjaft i ashpër. Dhe ai mund ta sillte në shtëpi këtë pozicion të tretë. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu