Drejtuesi i Formula 1 i Alfa Romeo dhe mbrojtësi i Ferrarit, Antonio Giovinazzi thotë se ekipi i Maranello ka vendosur synime të qarta për të në 2021 ndërsa ai fillon sezonin e tij të tretë të plotë.

Pas një viti të vështirë rishtar së bashku me Kimi Raikkonen në 2019, forma e Giovinazzi u përmirësua në fushatën e tij të dytë.

Ai vrapoi bashkëlojtarin e tij jashtëzakonisht më me përvojë Raikkonen shumë më afër pasi çifti përfundoi 2020 me katër pikë secili, ndërsa Giovinazzi skualifikoi me ngushtë kampionin e botës në 2007 me nëntë në tetë.

Giovinazzi bëri aq sa për të bindur Ferrarin, i cili kërkon të zgjedhë një nga vendet e Alfa Romeo, për t’i dhënë atij një sezon të tretë në ekipin e klientëve zviceranë. Ferrari vendosi të vendosë kampionin e Formula 2 Mick Schumacher në Haas në vend.

Shefi i ekipit të Alfa Romeo, Fred Vasseur, i tha Autosport se shpreson Giovinazzi mund të vazhdojë trajektoren e tij përpjetë në 2021 dhe të bëhet më shumë një udhëheqës i ekipit.

Giovinazzi thotë se Ferrari gjithashtu ka vendosur objektiva “të qartë” për të në fushatën e tij të tretë.

“Për Ferrari është mjaft e qartë – ata duan që unë të vazhdoj të përparoj [as] një shofer dhe për të marrë rezultatet, “tha Giovinazzi për Autosport.

“Kjo është mjaft e qartë edhe nga ana ime, kështu që është objektivi im për sezonin e ardhshëm.

“Dhe nga ana tjetër unë dua që përsëri të punoj me të vërtetë mirë me ekipin si kemi punuar së bashku në këto dy sezone të fundit, dhe për mua ndjehem si familje tashmë [here] sepse do të jetë sezoni im i tretë.

“Niceshtë mirë të punojmë përsëri së bashku, dhe me Kimin gjithashtu. Si kjo do të ishte thjesht më e lehtë të përparosh [as] gjithashtu një shofer “.

Si Raikkonen ashtu edhe Giovinazzi u përpoqën të merrnin shumë pikë në bord në vitin 2020 me një makinë jokonkurruese, që nuk ndihmohej nga mungesa e performancës së motorit nga Ferrari.

Giovinazzi pranoi që përparimi i tij personal do të lidhet në mënyrë të pashmangshme me makinerinë e tij, por vlerësoi ekipin e tij për mënyrën se si qëndroi i motivuar pavarësisht nga mungesa e rezultateve.

“Shpresojmë se kemi një makinë më të mirë dhe [it is] më lehtë të jesh në pikat,“shtoi italiani 27-vjeçar.

“Shpresojmë se mund të kemi një përmirësim të madh për sa i përket performancës. Dhe pastaj gjithashtu për sa i përket rezultateve.

“Unë mendoj se për ekipin, kur të jesh atje në pjesën e prapme, nuk është e lehtë. Unë gjithmonë përpiqem t’i shtyj djemtë e mi, ekipin, të bëjnë gjithmonë mirë.

“Mendoj se në fund kemi bërë mjaft mirë – gjithmonë i shoh djemtë mjaft të motivuar.

“Sigurisht që kur shënon pikë, gjithmonë në garën tjetër e ndjen se motivimi është shumë më i lartë, por unë nuk mund të ankohem me djemtë e mi, me ekipin tim, sepse ata gjithmonë shtyhen mjaft fort dhe është bukur të shohësh në këtë sezon të vështirë “

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu