Drejtuesi i Formula 1 të Alfa Romeo, Antonio Giovinazzi beson se puna në fillimin e garës së tij ka qenë një nga çelësat për përmirësimet e tij gjatë sezonit 2020.

Pas një sezoni të vështirë debutues Giovinazzi u mbajt në Alfa së bashku me Kimi Raikkonen dhe arriti të kualifikohej përpara Finn në nëntë nga 17 ngjarje.

Të dy shoferët shënuan katër pikë në një sezon të vështirë për ekipin zviceran, por mbrojtësi i Ferrarit Giovinazzi vazhdoi të bëjë përparim dhe i bindi Scuderia ta mbante atë në ekipin e klientëve Alfa për një vit të tretë në 2021.

Giovinazzi u impresionua veçanërisht me fillimet e tij vitin e kaluar, shpesh duke zënë pozicione në xhiron e parë.

Duke reflektuar në sezonin e tij duke biseduar me Autosport, Giovinazzi zbuloi se fillimet e tij të përmirësuara janë rezultat i përpjekjeve të qëllimshme, duke parë bordet nga sezoni i tij debutues dhe nga kolegët e tij për të parë se ku mund të përmirësohej.

“Pas kualifikimit natyrisht ne bëjmë përmbledhjen [where] ju shikoni mbase xhiron që keni bërë [and see] mbase atje ku ke humbur diçka. Por pas atij momenti unë jam përqendruar vetëm 100% për garën dhe veçanërisht për fillimin, “tha Giovinazzi.

“Sepse me makinat që kemi dhe pastaj me vështirësi për t’i ndjekur dhe parakaluar, mendoj se nëse keni një fillim të mirë dhe xhiro të parë të mirë dhe fitoni pozicione atje, atëherë gara do të jetë shumë më e lehtë.

“Unë përqendrohem shumë në shikimin [videos] nga viti i kaluar – fillimet dhe bordet dhe gjithashtu disa video që kemi nga vitet e fundit.

“Dhe kjo funksionon mjaft mirë do të thoja. Unë jam vërtet i kënaqur me punën që kam bërë në këtë sezon dhe do të vazhdoj të punoj kështu për të ardhmen.”

Për shkak të ndërprerjes së COVID-19 F1 garoi në disa qarqe të reja që nuk i kishte vizituar prej vitesh, gjë që do të thoshte që Giovinazzi do të përpiqej të merrte duart e tij nga pamjet nga kategoritë e tjera për të parë se ku mund të fitonte pozicione.

“Kur kemi pista të reja, sigurisht që po përpiqem të shikoj ndoshta nga kategoritë e tjera – Formula 4 – çdo video që mund ta gjej fillimin [at] ajo pista ”, shtoi 27-vjeçari.

“Mundohem të mësoj diçka nga videot, por po, nuk ishte e lehtë. Unë do të thoja që është shumë më e lehtë të kesh [a known quantity] si një Bahrein që keni garuar më parë dhe ka kaq shumë fillime sa mund të shikoni në internet dhe çfarë mund të ndodhë në çdo cep.

“Kjo është shumë më e lehtë, por ishte gjithashtu mjaft e bukur për të parë në Imola duke parë Formula 4 dhe fillova përsëri një xhiro të parë atje, kështu që ishte mirë.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu