Verstappen dhe Hamilton ishin duke luftuar fort për epërsinë që nga fillimi, ndërsa luftuan me rrota në tjetrën përmes gjysmës së hapjes së xhiros.

Duke kaluar krah për krah nëpër kompleksin e parë, Hamilton ishte përpjekur të kalonte nëpër pjesën e jashtme të Verstappen në Brooklands përpara se të shtrydhej.

Në afrimin e këndit të sheshtë afër Copse, Hamilton kishte një vrapim brenda rivalit të tij dhe shkoi në vijën e brendshme.

Verstappen, në pjesën e jashtme, qëndroi në tokë dhe, ndërsa u kthye nga jashtë, rrota e tij e djathtë e pasme etiketoi pjesën e përparme të majtë të Hamiltonit.

Goditja e futi Verstappen në një rrotullim dhe goma e tij e djathtë doli nga rrota ndërsa ai ishte zhytur në pengesën e gomave me shpejtësi të lartë.

Verstappen u ndoq menjëherë nga marshallë në anë të rrugës dhe, megjithëse doli nga makina i pandihmuar, ai u duk se ishte tronditur nga përplasja.

Max Verstappen ka dëmtuar Red Bull pas kontaktit nga Lewis Hamilton

Max Verstappen ka dëmtuar Red Bull pas kontaktit nga Lewis Hamilton

Foto nga: Imazhe Motorsport

Shpejt më pas, Verstappen u pa duke u tundur turmave ndërsa u shoqërua në një ambulancë aty pranë.

Natyra e konsiderueshme e aksidentit të tij do të thotë që ai do të duhet të përballet me një kontroll parandalues ​​në qendrën mjekësore.

Hamilton ishte në gjendje të vazhdonte pavarësisht dëmtimeve të vogla të krahut të përparmë, para se gara të shënohej me të kuqe pasi xhiroja e parë të përfundonte në mënyrë që pengesat të zëvendësoheshin.

Duke folur në radion e ekipit të tij pas incidentit, Hamilton tha: «Unë isha përpara, duke hyrë atje, burrë. Plotësisht, ishte linja ime. Ai u kthye në mua, njeri. Ishte një goditje e madhe në pjesën e përparme të majtë, kështu që bëni një kontroll të madh. A është Maksi në rregull? Unë do t’i kisha dhënë hapësirë ​​djaloshit “.

Dalja e Verstappen nga GP Britanik do t’i japë Hamilton një shans të artë për të mbyllur avantazhin e pikëve që rivali i tij Red Bull ka hapur në garat e fundit.

Incidenti në Hamilton / Verstappen i la derën hapur Charles Leclerc të Ferrarit për të marrë drejtimin e garës, që do të thotë se ai do të fillojë nga pole pozicioni për rinisjen përfundimtare.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu