Pas anulimit të ngjarjes së vitit të kaluar në qarkun e qytetit të Baku për shkak të pandemisë COVID-19, organizatorët e garës në rrugë shpresuan të mirëpresin tifozët përsëri në 2021 pasi iu dha një vend i caktuar për datën 4-6 qershor.

Por në një deklaratë të lëshuar nga organizatorët e garës të Premten, u konfirmua se Grand Prix i Azerbajxhanit këtë vit do të zhvillohet pa ndjekur tifozë.

“Ky vendim u mor në dritën e shqetësimeve të vazhdueshme të shëndetit dhe sigurisë të shkaktuara nga pandemia e koronavirusit dhe vjen pas një diskutimi të gjerë midis BCC dhe Qeverisë së Republikës së Azerbajxhanit, F1 dhe FIA,” lexon deklarata.

“Ndërsa situata globale dhe reagimi pandemik po vazhdojnë të përmirësohen, është bërë e qartë se fundjava e garës Grand Prix të Azerbajxhanit në Formula 1 2021 ka mbërritur shumë shpejt që BCC të organizojë në mënyrë të sigurt ngjarjen me tifozët e pranishëm.”

Tifozët e GP të Azerbajxhanit 2019

Tifozët e GP të Azerbajxhanit 2019

Baku është gara e parë që njofton se nuk do të lejojë tifozët të marrin pjesë në një çmim të madh në 2021, me F1 duke qëndruar me shpresë se do të ketë spektatorë në “shumicën” e ngjarjeve kete vit.

Bahreini kohët e fundit zbuloi se do të hapë portat e tij për tifozët që kanë qenë të vaksinuar kundër COVID-19 ose që janë shëruar nga virusi.

Mbajtësit e biletave për Grand Prix të Azerbajxhanit 2020, të cilët mbështjellën biletën e tyre për në garën 2021, lejohen të bëjnë të njëjtën gjë për vitin 2022 pa ndonjë kosto shtesë.

“Ne, sigurisht, jemi të entuziazmuar që e mirëpresim F1 përsëri në Baku pas një periudhe kaq të vështirë, por do të na mungojnë thellësisht tifozët tanë të mahnitshëm që kanë luajtur një rol jetësor për ta bërë këtë fundjavë gare një rast kaq të veçantë vit pas viti,” tha Baku City Drejtori ekzekutiv i qarkut Arif Rahimov.

“Mesazhi ynë është sa i thjeshtë, aq edhe i përzemërt: na mungon dhe do të shihemi përsëri!

“Prioriteti ynë kryesor këtë vit do të vazhdojë të jetë shëndeti dhe siguria e të gjithëve që punojnë dhe marrin pjesë në ngjarje, ndërsa akoma ofrojnë një spektakël të mrekullueshëm për botën që të shijojë shikimin nga shtëpia.

“Ne edhe një herë nuk presim mungesë të dramës, shpejtësive të mëdha dhe eksitimit kur F1 të kthehet në Baku për herë të pestë këtë verë, kështu që ju lutemi rri duarkryq, relaksohuni dhe shijoni Grand Prix të Azerbajxhanit 2021 F1 dhe ne do t’ju shohim të gjithëve përsëri. personalisht në 2022. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu