Romain Grosjean thotë se duart e tij “po bëhen më mirë” një muaj nga përplasja e tij e zjarrtë e Formula 1 e Bahrain Grand Prix, ndërsa ai riktheu kthimin e tij pas timonit në garat sim.

Muajin e kaluar Grosjean mbijetoi një përplasje të tmerrshme në xhiron e parë të GP të Bahrejnit në atë që doli të ishte fillimi i tij i fundit F1 për Haas.

Grosjean shpëtoi për mrekulli nga dëmtimet serioze, por pësoi djegie në duar, gjë që e pengoi atë të kthehej në kabinën e kabinës si për Sakhir GP ashtu edhe për GP të Abu Dhabi në atë që duhej të ishte lamtumira e tij F1.

PLUS: Si përparimet e sigurisë së F1 e shpëtuan Grosjean

34-vjeçari ka vazhduar të marrë trajtim për dëmtimet e tij në shtëpi në Zvicër dhe postoi azhurnime të rregullta në kanalet e tij të mediave sociale.

Të martën, Grosjean shkroi një azhurnim saktësisht një muaj pas aksidentit të tij, duke treguar se ai shkoi në palestër dhe arriti të luante tenis.

Të Mërkurën ai gjithashtu u kthye pas timonit, duke transmetuar një seancë iRacing në Twitch në të cilën po merrte pyetje nga ndjekësit dhe po vraponte xhiro të Nurburgring në një makinë Dallara Formula 3.

Grosjean ndau gjithashtu një azhurnim mbi duart e tij me audiencën e tij: “Duart e mia po bëhen më mirë. Ende luftoj pak me të majtën time [hand] dhe i kufizuar me gjërat që mund të bëj.

“Problemi më i madh është imi [left] gishti i madh, nuk mund ta bëj gishtin e madh më shumë se kaq “, bëri me gjest në ekran.

34-vjeçari nuk është i huaj për Esports, pasi ka themeluar ekipin e tij sim racing R8G Esports, i cili mori pjesë në Le Mans Virtual 24 Hours të Qershorit, si dhe disa seri të garave të profilit të lartë sim.

Shfrytëzimet e vetme të garave të Grosjean në SIM janë të kufizuara, megjithëse ai mori pjesë në Gara Virtuale të Kampionëve të Qershorit dhe ai tani po përgatitet të marrë pjesë në një garë SIM këtë fundjavë.

Grosjean ka thënë se ai shpresonte të merrte një provë private me një makinë aktuale të Formula 1 për të marrë një lamtumirë të përshtatshme pas timonit të një makine F1, me Mercedes duke deklaruar se do të drejtonte një makinë për të nëse asnjë ekip tjetër nuk do të ishte në gjendje.

Planet e mëtejshme garuese të Grosjean në botën reale janë në ajër. Pasi u njoftua nga Haas se kontrata e tij që skadonte nuk do të rinovohej, Grosjean hodhi një vështrim serioz në garën e IndyCar, por tha se mund të duhej ta rishikonte atë ide pas aksidentit të tij të dhunshëm.

Ai gjithashtu deklaroi se nuk do të garonte me një makinë pa një pajisje sigurie në kabinën e halo, e cila luajti një rol kryesor në shpëtimin e jetës së tij në përplasjen e tij në Bahrein.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu