Romain Grosjean thotë se ekipi i Alpine Formula 1 është në duar të mira pas shkundjes së drejtuesve që ka përfshirë ardhjen e Davide Brivio nga Suzuki.

Shoferi francez, i cili po shkon në IndyCar këtë sezon, ishte shofer i ri i Renault për shumë vite dhe garoi për ekipin Enstone në 2009 dhe nga 2012 në 2015.

Grosjean nën garën e Lotus për magjinë e tij të dytë atje, mori 10 përfundime të podiumit F1 gjithsej.

Pasi që mbajti kontakte të ngushta me shumë nga stafi që punuan atje që kur ai u transferua për të përfunduar karrierën e tij F1 në Haas, Grosjean ka një interes të madh për të parë se si do të vazhdojë veshja Alpine e ribranduar.

Por pas një rregullimi të menaxhimit të dimrit, i cili ka përfshirë largimi i drejtorit të ekipit Cyril Abiteboul, Grosjean thotë se është optimist se si po formësohet për sfidën përpara.

Dhe ai mendon se ardhja e Brivio si drejtor garash, duke punuar së bashku me Marcin Budkowski, do të jetë një pozitive për ekipin.

“Unë kam qenë duke parë dhe ndjekur ndryshimet dhe mendoj se isha mjaft i befasuar,” tha ai në lidhje me nënshkrimin e Brivio, i cili dërgoi valë tronditëse përmes MotoGP duke lënë kategorinë pas suksesit fitues të titullit si shef i ekipit të Suzuki.

“Unë e di pak [about] Brivio, djali Suzuki. Unë jam një tifoz i madh i MotoGP, kështu që unë kam qenë duke parë qartë kursin e tij në MotoGP dhe duke parë kampionatin që ata fituan me riders.

“Ai e di garën shumë mirë, kështu që unë shpresoj që për Renault të jetë një lëvizje e mirë. Dhe gjithashtu Marcin në krye të fabrikës tani mund të jetë i mirë.

“Kështu që unë i uroj më të mirën. Janë akoma 10 vjet nga jeta ime Renault. Kështu që me të vërtetë i uroj më të mirën dhe shpresoj se ata mund të bazohen në atë që kanë bërë vitin e kaluar. Duhet të jetë mirë.”

Renault është ribranduar si skuadër Alpine për këtë sezon si pjesë e një shtytjeje të ripërtërirë nga CEO i Renault Luca de Meo për të ringjallur shumë marka të prodhuesit francez.

Veshja ka ruajtur Esteban Ocon dhe ka nënshkruar Fernando Alonso për rikthimin e tij në F1 si zëvendësim për Daniel Ricciardo të lidhur me McLaren.

Ekipi planifikon të nisë makinën e saj të re, A521, më vonë këtë muaj me një transmetim të ri.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu