Haas është bërë skuadra përfundimtare e Formula 1 për të konfirmuar planet e saj të fillimit përpara sezonit 2021, duke caktuar një datë zbulimi për 4 Mars.

Me sezonin e nisjes në aktivitet të plotë dhe katër nga 10 skuadrat që kanë prezantuar tashmë makinat e tyre të azhurnuara përpara sezonit të ri, Haas ishte veshja e vetme që ende nuk ka njoftuar ndonjë plan.

Në një postim të mediave sociale nëpër kanalet e saj të Enjten, ekipi Amerikan konfirmoi se do të zbulonte transmetimin e makinës së re VF-21 javën e ardhshme në 4 Mars.

Haas do të hyjë në sezonin 2021 i etur për t’u kthyer nga një fushatë e vështirë vitin e kaluar pasi përfundoi në vendin e nëntë në kampionatin e konstruktorëve, duke shënuar vetëm tre pikë.

Ekipi ka pësuar një seri ndryshimesh përpara sezonit të ri, duke përfshirë futjen në skuadër të një shoferi të ri pas daljes së dyshes me shërbim të gjatë Romain Grosjean dhe Kevin Magnussen.

Kampioni i Formula 2 dhe anëtari i Akademisë së Shoferëve të Ferrari Mick Schumacher do të bëjë debutimin e tij në F1 me Haas këtë vit.

PLUS: Si e fitoi Schumacher Jr shansin e tij Haas F1

Shoferi gjerman tashmë është paraqitur për ekipin në praktikë për finalen e sezonit 2020 në Abu Dhabi, si dhe testimin e makinës së vitit të kaluar në Yas Marina Circuit.

Schumacher do të bashkohet në ekip nga shoku rishtar Nikita Mazepin.

Haas vuajti me njësinë e energjisë Ferrari që nuk funksionon mirë gjatë gjithë vitit 2020, duke luajtur një rol në kufizimin e tij në luftën e ‘Klasës C’ së bashku me Alfa Romeo dhe Williams.

Megjithëse Haas është i etur të ketë bërë disa hapa përpara për këtë vit, drejtori i ekipit Gunther Steiner i tha Autosport se ai po e trajton 2021 si një vit tranzicion përpara rregulloreve të reja për 2022.

“Sigurisht që makina duhet të jetë më e mirë, sepse në të vërtetë ka një ndryshim mjaft të madh në rregullat aero për vitin e ardhshëm,” tha Steiner.

“Unë nuk e di me të vërtetë se ku po shkon dhe sa tjetër [teams] janë zhvilluar

“Do të jetë gjithsesi një vit i vështirë, por unë e shoh atë si një tranzicion dhe ne mund të jetojmë me këtë.

“Ne duhet ta mbijetojmë atë dhe të përqendrohemi në 2022.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu