Ngjyra portreti rozë e ndërmarrjes austriake të trajtimit të ujit BWT mund të mbetet në Formula 1 këtë vit, me burime që tregojnë se ka zhvilluar bisedime me Haas dhe Williams.

BWT ishte sponsori i titullit të Racing Point vitin e kaluar, pasi kishte punuar me veshjen me bazë në Silverstone që nga viti 2017.

Livra e saj e famshme rozë provoi të ishte një spikatur në seri dhe arriti momentin e saj më të famshëm kur Sergio Perez triumfoi në Grand Prix të Sakhir vitin e kaluar.

Sidoqoftë, ribrandimi i Racing Point si Aston Martin, dhe preferenca për të drejtuar një argëtim të gjelbër garues britanik, do të thoshte se partneriteti i BWT me ekipin përfundoi.

Ndërsa nuk ka pasur asnjë konfirmim se BWT do të vazhdojë përfshirjen e saj në F1, burimet i kanë treguar Autosport se kompania ka parë dy zgjedhje për të mbajtur ngjyrat e saj në garat me çmime të mëdha.

Një opsion është transferimi në Haas, i cili ka qenë pa sponsorizim titulli që kur një marrëveshje me kompaninë e pijeve energjike Rich Energy u shemb në mes të vitit 2019.

Megjithëse kërkesat drejtuar ekipit në pronësi amerikane dhe BWT për të komentuar mbi mundësinë nuk janë përgjigjur, thashethemet rreth lidhjes janë përshpejtuar pas disa komenteve intriguese në mediat gjermane.

Me Mick Schumacher që bëri debutimin e tij në F1 për Haas këtë vit, xhaxhai i tij Ralf i sugjeroi botimit gjerman Express se mund të kishte një sponsor të ri dhe ngjyra të reja për ekipin.

“Një sponsor sapo është bërë i disponueshëm,” tha Schumacher. “Jo se kjo ngjyrë e veçantë hyn në lojë me Mick.”

Djali i Ralf Schumacher David (kushëriri i Mick) ka garuar në ngjyrat rozë të BWT në të kaluarën, gjatë kohës së tij me ekipin e garave të Ralf dhe Gerhard Ungar në Formula 4.

Isshtë e kuptueshme, megjithatë, që Haas nuk mund të jetë opsioni i vetëm i BWT, me burime që zbulojnë se kompania ka zhvilluar bisedime me ekipin Williams gjithashtu.

Williams po i nënshtrohet një riparimi nën investitorët e rinj Dorilton Capital dhe u shfaq të drejtojë FW43B të ri me një zbukurim blu të thjeshtë në Silverstone të Mërkurën.

Pavarësisht daljes së hershme për makinën, ekipi nuk ka planifikuar të mbajë një ngjarje nisje deri në 5 Mars. Vonesa në zbulimin e sfiduesit të saj 2021 mund të lidhet me finalizimin e marrëveshjeve të reja të sponsorizimit.

Williams nuk ka pranuar të komentojë mbi specifikat e çdo bisedimi BWT.

Një zëdhënës i ekipit tha: “Williams Racing është duke formuar një drejtim të ri emocionues të markës dhe strategjisë tregtare dhe kjo po rezulton në interes të konsiderueshëm ndërsa ne fillojmë një epokë të re për ekipin. Nga natyra e tyre këto diskutime janë konfidenciale, kështu që si politikë, komentoni mbi specifikat ose spekulimet “.

BWT është aktive në fushën e trajtimit të ujit në të gjithë një gamë biznesi, përfshirë sistemet e ujit të pijshëm, industrinë farmaceutike, sistemet e ngrohjes dhe kondicionimit të ajrit dhe pishinat. Shefi dhe aksioneri kryesor është shoku i shefit të Mercedesit Toto Wolff, Andreas Weißenbacher me Grupin e tij WAB.

Kompania fillimisht kishte shpresuar të përfshihej në F1 në 2017 si një sponsor në Mercedes, por ishte e interesuar ta bënte këtë vetëm nëse mund të ribrandonte të gjithë makinën në ngjyrë rozë.

Me Mercedesin që nuk ishte i gatshëm të largohej nga ngjyrat e tij të argjendta, në vend të kësaj u bë një marrëveshje midis BWT dhe Force India që ajo të ishte sponsori kryesor, përpara se të merrte përsipër të bëhej sponsor i titullit BWT në 2020.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu