Shefi i Haas Gunther Steiner thotë se etika e punës së Mick Schumacher dhe mënyra se si ai u integrua me ekipin ishin aspektet më mbresëlënëse të paraqitjes së tij të parë në fundjavën e garës në Formula 1.

Schumacher më në fund duhej të bënte shëtitjen e tij të parë të parë në F1 në Abu Dhabi, pasi kishte pasur një përpjekje të parë për të bërë një të tillë me Alfa Romeo të pushuar për shkak të shiut në Grand Prix të Eifel.

Steiner, i cili ka nënshkruar Schumacher për 2021, thotë se gjykimi i shpejtësisë së gjermanit në praktikën e lirë ishte goxha i pakuptimtë – por ai tha se ai pa mjaft në garazh për t’u bindur se sa i mirë mund të jetë.

“Ai bëri një punë fantastike,” tha Steiner, duke reflektuar në drejtimin e parë të Schumacher me ekipin. “Unë nuk e pashë atë si një seancë prove, pasi në të vërtetë nuk mund të shihni shumë potencial të një shoferi atje.

“Por ajo që mund të shihni [is] si është personaliteti i tij. Si është i përgatitur të punojë dhe çfarë merr përsipër.

“Për shkak se ka, për këta djem të rinj, shumë për të marrë, duke qenë hera e parë në një qark F1, veçanërisht nëse mbiemri juaj është Schumacher.

“Ka shumë sy që të shikojnë dhe, nëse je 21 vjeç, duhet të kesh shumë besim për ta bërë këtë, dhe ai bëri një punë të mirë gjatë gjithë javës”.

Steiner tha se ai vëzhgoi me kujdes se si Schumacher punonte me ekuipazhin përreth tij, dhe se si ai u mor më pas me dorëzimin e asaj që i ishte kërkuar.

“Ai punoi shumë mirë me inxhinierët,” shtoi Steiner. “Unë e pashë atë më shumë sesa performancën e tij. Ishte shumë mirë, çfarë bëri me inxhinierët. Ai ishte shumë i qartë në komentet e tij dhe gjithçka.

“Dhe, nga rruga, gjithashtu performanca e tij në makinë, ne nuk i kemi bërë asnjë presion atij se çfarë të bëjë [but] ishte mirë, e dini, sepse thashë vetëm gjëja më e rëndësishme është: mos bëni asnjë gabim, sepse kjo thjesht ju kthen mbrapa.

“Ai nuk bëri asgjë [like that]. Ai performoi shumë mirë. Ai e dinte saktësisht se ku e humbi kohën e tij në krahasim me njerëzit e tjerë ”.

Schumacher përfundoi një ditë tjetër me ekipin në provën pas-sezonale Abu Dhabi dhe tani do të ketë një ditë e gjysmë vrapimi në testimin para-sezonal në Barcelona në Spanjë marsin e ardhshëm përpara debutimit të tij në garën F1.

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu