Ekipi i Formula 1 i Haas ka përjashtuar për herë të parë njësinë e energjisë Ferrari të klientit makinën e saj VF-21, para provës zyrtare të kësaj jave para-sezonit në Bahrein.

Në mënyrë tipike, ekipet do të drejtojnë motorët në makinat e tyre të reja në fabrikat e tyre në rastin e parë të mundshëm, në mënyrë që të kontrollojnë sistemet e tyre përpara një vrapimi të parë të shkundjes.

Megjithatë Haas nuk ishte në gjendje të niste njësinë e energjisë në bazën e saj Banbury sepse inxhinierët Ferrari të kërkuar për këtë punë nuk ishin në gjendje të udhëtonin në MB për shkak të kufizimeve të udhëtimit COVID-19.

Kërkesa për të bërë karantinë gjatë mbërritjes në MB dhe përsëri gjatë kthimit të tyre në Itali nuk u konsiderua praktike.

Për të njëjtën arsye, ekipi nuk zhvilloi një ditë xhirimesh ose tronditje në Mbretërinë e Bashkuar dhe në vend të kësaj do t’i japë makinës xhiron e saj të parë kur prova të fillojë në Bahrein të Premten në mëngjes.

Shefi i ekipit Guenther Steiner zbuloi muajin e kaluar se zjarri do të shtyhej për Sakhir ndërsa këmbënguli gjithashtu se nuk ishte një shqetësim i madh, pasi kaq shumë makinë ishte transferuar nga 2021 – edhe pse vetë UP ka pësuar ndryshime të mëdha .

Mick Schumacher, Ekipi Haas F1

Mick Schumacher, Ekipi Haas F1

Foto nga: Ekipi Haas F1

“Zjarri do të jetë në Bahrein,” i tha Steiner Autosport.

“Sidoqoftë, me të gjitha garat e fluturimeve motorët kthehen në Maranello dhe më pas ata kthehen në pistën e garës dhe futen drejt në veturë. Pra nuk është ndonjë gjë e re.

“Por nuk është ideale, sepse edhe nëse është makinë transporti, ka akoma disa pjesë të reja. Ju dëshironi të bëni sa më shumë në shtëpi që të mundeni.

Insajt: Pse Haas është i përgatitur të sakrifikojë sezonin e tij 2021 F1

“Nëse nuk mundesh, atëherë duhet të gjesh mënyra, por mendoj se do të jemi mirë. Për sa kohë që tingëllon mirë kur e shkarkojmë herën e parë, nuk është problem! ”

Ekipi dërgoi një video në Twitter sot që sugjeron që zjarri të shkonte në plan.

Haas nuk ishte ekipi i vetëm i ndikuar nga kufizimet e udhëtimit në Mbretërinë e Bashkuar. Inxhinierët e Renault që udhëtuan nga Franca për zjarrin e parë të Alpine dhe shkatërrimin pasues në Silverstone ishin të detyruar të bënin karantinën së pari.

Inxhinierët britanikë të AlphaTauri me bazë në Britani fluturuan në Itali në fillim të janarit për një provë me Yuki Tsunoda në një Toro Rosso të vjetër, pastaj qëndruan në vend për disa javë për të kryesuar zjarrin e fabrikës ATR02 dhe ditën e xhirimeve në Imola në fund të Shkurtit.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu