Rikthimi i emrit Schumacher në Formula 1 në 2021 përmes kampionit të Formula 2 Mick është “një nder” për Haas, por gjithashtu sjell “shumë presion”, llogarit Gunther Steiner.

Schumacher do të ngjitet në F1 këtë vit pasi fitoi titullin e vitit të kaluar në F2, duke u bashkuar me ekipin e Haas së bashku me shokun e tij të ri Nikita Mazepin.

Mick është djali i shtatë herë kampionit të botës F1 Michael Schumacher dhe kalon në seri nëntë vjet pas tërheqjes së babait të tij nga motorsporti.

Shefi i Haas F1 Steiner tha se ndërsa ishte një nder për ekipin të luante një rol në diplomimin e Schumacher Jr dhe kthimin e familjes në rrjet, ai nuk ishte nën iluzione të vëmendjes së shtuar që do të ishte në ekip.

“Emri Schumacher, përmes Michael, është një legjendë në Formula 1,” i tha Steiner Autosport.

“Të marrësh djalin e tij është fantastike dhe mendoj se është një nder për ne. Nëse mendoj se kur Michael po ngiste makinën, ai e kishte këtë aureolë [about him], dhe tani kemi djalin e tij në ekipin tonë.

“Unë mendoj se për një ekip të ri, ne i bëjmë gjërat mirë dhe i bëjmë gjërat gabim, por gjithmonë përpiqemi të bëjmë më të mirën çfarëdo që të jetë.

“Të kesh [Mick] në të vërtetë është një nder, por vjen edhe me shumë presion. Unë jam plotësisht i vetëdijshëm për këtë dhe jo nën asnjë iluzion.

“Ne do të bëjmë çmos për të përmbushur detyrën tonë për ta zhvendosur atë në gjëra më të mëdha në jetë.”

Schumacher është një anëtar i Akademisë së Shoferëve Ferrari, me lëvizjen e tij në Haas duke vepruar si një shenjë e lidhjeve më të ngushta të vendosura për t’u gëzuar midis dy skuadrave nga 2021.

21-vjeçari fitoi titullin F2 në raundin e fundit në Bahrein, duke mundur anëtarin tjetër të FDA Callum Ilott dhe të riun Red Bull Yuki Tsunoda.

Steiner ndjeu shtimin e shtuar të mbajtjes së titullit F2 nën rripin e tij do ta ndihmonte Schumacher gjatë sezonit të tij rishtar në F1, duke ndihmuar besimin e tij në kohë të vështira.

“Isshtë një deklaratë e madhe dhe mendoj se është mirë që niveli i besimit i çdokujt të fitojë një kampionat aq konkurrues sa ishte F2 [in 2020], “tha Steiner.

“Si çdo kampionat, edhe ju keni vite të mira kur është më konkurrues dhe vite kur është më pak [competitive]. Unë mendoj [2020] ishte shumë konkurrues. U luftua deri në garën e fundit.

“Për të, ardhja si një kampion do t’i japë atij besimin fillestar kur ai mund të jetë duke luftuar në F1 sepse gjithçka është e re.

“Ai gjithmonë mund të kthehet dhe të thotë se ishte kampion i F2. Të gjitha këto gjëra ndihmojnë kur vijnë në F1.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu