Ekipi i Formula 1 i Haas ka përsëritur synimin e tij për të drejtuar Nikita Mazepin për 2021 dhe ka përfunduar hetimin e tij të brendshëm për sjelljen e tij të fundit në një video në internet.

Ekipi lëshoi ​​një deklaratë të Mërkurën që konfirmoi se shoferi rus do të bashkohej me Mick Schumacher si një formacion i ri për 2021 siç ishte paralajmëruar më parë.

Ekipi kishte kryer një hetim në incidentin kur Mazepin dukej se prekte në mënyrë të papërshtatshme një grua në pjesën e pasme të një makine e cila u zhvillua përpara finales së sezonit F1 në Abu Dhabi dhe u ngarkua për pak kohë në llogarinë e tij në Instagram.

Deklarata lexonte: “Ekipi Haas F1 dëshiron të riafirmojë që Nikita Mazepin dhe Mick Schumacher do të formojnë formacionin e tij të shoferëve për kampionatin botëror 2021 FIA Formula 1.

“Sipas deklaratës së mëparshme të ekipit në lidhje me veprimet e Nikita Mazepin (9 dhjetor) – kjo çështje tani është trajtuar brenda dhe nuk do të bëhet asnjë koment tjetër.”

Haas më parë lëshoi ​​një deklaratë për të njoftuar se nuk i fal veprimet “e neveritshme” që mund të shiheshin në video, ndërsa Mazepin u zhvendos për të “kërkuar falje për veprimet e mia të fundit”.

Guenther Steiner, shefi i ekipit Haas, i tha Autosport se: “Ne e marrim atë shumë seriozisht, siç e patë me atë që dërguam [in the statement].

“Unë thjesht dua ta përforcoj atë, që ne do të merremi me të.

“Unë nuk po hyj në detaje se çfarë do të bëjmë dhe si do ta bëjmë, por ne e marrim seriozisht dhe do të punojmë për të zgjidhur këtë, çfarë ndodhi.”

Duke folur gjatë fundjavës së Abu Dhabi, Steiner sugjeroi për mediat se rezultati i hetimit të brendshëm të Haas kishte të ngjarë të mbahej privat.

“Ne po zhvillonim një fundjavë gare, kështu që unë nuk u përqëndrova te ai,” tha ai. “Kjo do të jetë punë për javën e ardhshme, kur të kthehem në zyrë në shtëpi. Kështu që unë jam duke udhëtuar, dhe pastaj do të merremi me këtë.

“Por ne folëm deri sa filloi fundjava e garës dhe unë thashë se nuk ka asnjë pikë që të bëjmë diçka tani sepse ka një fokus, i cili duhet të mbahet.”

Ai shtoi: “Unë mund të bëj një vlerësim objektiv, padyshim.

“Por siç thashë, unë do të merrem me këtë javën e ardhshme. Ndoshta ju djem nuk do ta dini kurrë se me çfarë merreni dhe cilat janë rrethanat, sepse unë do t’i mbaj ato private.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu