Shefi i Haas Gunther Steiner thotë se ekipi ka braktisur zhvillimin e makinës së saj Formula 1 2021 në një lëvizje që thotë se mbart disa “rrezik” për ta ulur atë në rend.

Ekipi në pronësi amerikane ka bërë një thirrje të hershme se si të përdorin burimet e tij të kufizuara të testimit aero, duke kaluar fokusin e tij plotësisht në makinën e saj 2022 në rastin e parë.

Vendimi do të thotë që asnjë planifikim nuk është planifikuar në VF21 të këtij viti pas testimit para-sezonal dhe garës së parë në Bahrein.

Drejtori i ekipit Steiner pranoi se kishte një rrezik në fikjen e tapës së zhvillimit dhe potencialisht të mbarimit të fundit në kampionatin botëror 2021, por është një që duhet të pranonte.

“Po, ekziston ai rrezik, por ne duhet të jetojmë me atë rrezik,” tha Steiner për Autosport. “Ne kemi nevojë për të parë pamjen e madhe është afatmesme dhe afatgjatë, nuk është afatshkurtër.

“Nëse thjesht shohim një periudhë afatshkurtër, atëherë në ’22 do të jetë,” Pse nuk e bëmë makinën e ’22? Sepse tani nuk mund të arrijmë “.

“Veryshtë shumë e vështirë të arrish kufizimet aero dhe kufirin e buxhetit. Kështu që ju vendosni sa më shumë në skajin e përparmë.”

Steiner thotë se ekipi i tij është i përgatitur për një vit të vështirë: “Do të jetë një sezon mjaft sfidues, ne dimë për këtë.

“Ne e kemi përgatitur veten për të. Ne do të bëjmë sa më shumë që të mundemi për këtë vit për periudhën afatmesme, duke kompromentuar afatshkurtër për fitimet në periudhën afatmesme dhe afatgjatë. Ky është plani ynë për momentin.”

I pyetur në lidhje me qëllimet për këtë sezon, Steiner theksoi se qëllimi kryesor është të sigurojë një arsimim për të sapoardhurit Mick Schumacher dhe Nikita Mazepin.

“Kontrolli i dëmtimit, duke u përpjekur të bëjmë më të mirën,” tha ai. “Për mua suksesi do të ishte të bëja dy shoferë të përgatitur për të ardhmen deri në fund të vitit.

“Ky do të jetë sukses, që ne të mësojmë, kështu që në ’22 nuk kemi më asnjë problem, ku themi se këta janë shoferë rishtar dhe ata ende duhet të mësojnë.

“Ata mësojnë për një vit, dhe mendoj se është një mundësi e mirë, sepse presioni nuk do të jetë aq i lartë sa kur keni një makinë të mirë. Kështu që unë mendoj se ambiciet tona janë realiste.

“Ne thjesht duam të bëjmë më të mirën që mundemi. Shpresojmë se mund të marrim disa pikë herë pas here. Por do të jetë e vështirë – dhe ne jemi të përgatitur për të.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu