Ekipi amerikan është veshja e tetë për të përfunduar zbulimin e makinës së saj në ndërtimin e testimit para sezonit javën e ardhshme në Bahrein, duke lëshuar imazhe përmes mediave sociale.

Dizajni i makinës së re është një largim nga ajo që Haas ka drejtuar tradicionalisht, duke adoptuar ngjyra të kuqe dhe blu në bazën e bardhë për të pasqyruar ngjyrat e flamurit rus.

Uralkali është prodhuesi më i madh në botë i plehrave potas dhe drejtohet nga Dmitry Mazepin, babai i shoferit të Haas 2021 Nikita Mazepin.

“Unë jam shumë i kënaqur që mirëpres Uralkali në Formula 1 si partner i titullit në Haas F1 Team,” tha pronari i ekipit Gene Haas.

“Ne shpresojmë të përfaqësojmë markën e tyre gjatë gjithë sezonit. Definitelyshtë padyshim një rast i të gjitha ndryshimeve, por unë shpresoj që të kthehemi të jemi në përzierje për të arritur disa pikë në këto gara.

“Kanë qenë disa sezone të vështira, por ne gjithashtu kemi marrë vëmendjen për pamjen më të madhe, në veçanti 2022 dhe zbatimin e rregulloreve të reja.”

Haas VF-21

Haas VF-21

Foto nga: Ekipi Haas F1

Haas hyn në sezonin 2021 pas një fushate të vështirë gjatë së cilës skuadra shënoi vetëm tre pikë pasi përfundoi e nënta në kampionatin e konstruktorëve.

Do të fillojë fushatën e ardhshme me një formacion krejt të ri të shoferëve pas largimeve të Romain Grosjean dhe Kevin Magnussen në fund të sezonit të kaluar.

Kampioni i Formula 2 Mick Schumacher diplomohet në F1 me Haas, duke bërë debutimin e tij në Grand Prix 30 vjet pasi babai i tij, Michael, filloi karrierën e tij të ndritur.

Ferrari i ri Schumacher do të bashkohet në Haas nga Mazepin, i cili përfundoi i pesti në renditjen e vitit të kaluar në F2 me dy fitore në garë.

Haas VF-21

Haas VF-21

Foto nga: Ekipi Haas F1

Haas ka vendosi kundër shpenzimit të dy shenjave të saj të lejuara të zhvillimit në makinën e saj për 2021 duke ndjekur modelin e bartjes së shumicës sipas rregulloreve teknike të rishikuara.

Masa u ndërmor për të siguruar që ekipi mund të përqendrojë të gjitha burimet e tij në zhvillimin për vitin 2022, kur ka një rregullim të rregulloreve teknike.

“Do të jetë një sezon mjaft sfidues përpara, ne e dimë për këtë,” i tha Steiner Autosport në një intervistë të fundit.

“Ne e kemi përgatitur veten për të. Ne do të bëjmë sa më shumë që të mundemi për këtë vit për periudhën afatmesme, duke kompromentuar afatshkurtër për fitimet në mes dhe në afat të gjatë. Ky është plani ynë për momentin.”

Haas VF-21

Haas VF-21

Foto nga: Ekipi Haas F1

Ekipi është rritur nga lidhjet e forcuara me furnizuesin e njësisë së energjisë dhe partnerin teknik Ferrari, i cili ka krijuar një ‘qendër Haas’ në bazën e saj Maranello dhe stafin e rigjetur me skuadrën amerikane.

Zbulimi nga Haas lë vetëm Williams dhe Ferrari ende të paraqesin makinat e tyre 2021 përpara testimit para-sezonal.

Williams do të përgatisë fillimin e tij duke përdorur realitetin e shtuar të premten pasdite, përpara se Ferrari të zbulojë makinën e saj SF21 të Mërkurën e ardhshme.

Testimi kolektiv më pas zhvillohet nga 12-14 Mars në Bahrain International Circuit para fillimit zyrtar të sezonit 2021 me Grand Prix të Bahrainit më 28 Mars.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu