Lewis Hamilton thotë se rezultati i përpjekjes së tij për të fituar një titull të tetë në botë Formula 1 nuk do të jetë faktori vendimtar për sa kohë ai vazhdon garën pas 2021.

Kampioni shtatë herë botëror po hyn në sezonin e tij të 15-të F1 këtë vit dhe të nëntin me skuadrën e Mercedes.

Por pasi ai nënshkroi një zgjatje të kontratës një-vjeçare me ekipin për 2021, të cilën Hamilton tha në lansimi i Mercedes W12 ishte për shkak të “asnjë nevoje reale domosdoshmërisht për të planifikuar shumë përpara në të ardhmen”, gjatësia e shkurtër e marrëveshjes së re të Hamiltonit ka çuar në spekulime se ai ende mund të largohet nga F1 pasi të siguronte atë që do të ishte një titull i tetë.

Kur u pyet për mundësinë e largimit në atë pikë ose planifikimit të kthehej nëse nuk do të fitonte titullin 2021 dhe të merrte rekordin që aktualisht ndan me Michael Schumacher për veten e tij, Hamilton tha: “Unë kam marrë një vendim të rëndësishëm mendje, [which] është se nuk dua që ai të jetë faktori vendimtar.

“Unë u futa në gara sepse i doja garat dhe mendoj se kjo duhet të jetë gjithmonë në thelb të asaj që bëj.

“Nëse nuk i dua garat dhe nëse gjithçka që do të shkosh është vlerësime dhe tituj botërorë, ndjej se mund të humbas rrugën.

“Sigurisht, kjo është ëndrra përfundimtare, por nuk mendoj se domosdoshmërisht do të jetë faktori vendimtar nëse unë qëndroj aktive dhe vazhdoj.

“Unë mendoj se është më shumë kur e vë atë përkrenare, unë ende e kam atë buzëqeshje kur largohem nga garazhi. Do të kthehet përsëri për ‘po ju pëlqen?

“Viti i kaluar ishte një vit me të vërtetë i vështirë për të gjithë, duke përfshirë edhe mua, por kishte ende disa momente ndikuese.

“A do të jetë kështu këtë vit? Do ta shohim. A do ta shijoj aq shumë? Do ta shohim. Unë jam i ngazëllyer tani, kështu që jam i sigurt se do ta bëj.”

PLUS: A mundet Mercedes W ‘W12 të mbajë kurorën e ekipit

Hamilton, i cili po fliste në një konferencë për shtyp që ndoqi ngjarjen e lansimit virtual W12 të Mercedes, gjithashtu tha se ai ishte “investuar plotësisht në këtë sezon dhe në ofrimin”, pasi sugjeroi në lansimin e makinës që diskutimet mbi të ardhmen e tij do të përfshinin konsiderata rreth ne duam të bëjmë më shumë [years together at Mercedes]”.

Ai shtoi: “Unë ende e dua atë që bëj.

“Unë mendoj, duke u kthyer në [what I said] më herët, thjesht jam përgjithësisht në një pozitë fatlume që nuk kam pse ta angazhoj për shumë vite.

“Kështu që, unë zgjodha të kisha një marrëveshje një vjeçare në mënyrë që të mund të shihja se si shkon viti dhe ku jemi në mes të vitit ose drejt fundit të vitit – kush e di nëse do të jemi akoma në një pandemi.

“Por kjo nuk do të thotë që nuk jam i përkushtuar, unë jam akoma shumë i përkushtuar ndaj sportit.

“Kishte shumë diskutime të shkëlqyeshme rreth kësaj çështje të diversitetit dhe ai mbetet ende një çështje deri më sot dhe nuk do të ndryshojë brenda natës.

“Por ajo që është me të vërtetë e rëndësishme është të sigurohemi që ne jemi duke dhënë realisht dhe në të vërtetë po ndërmarrim veprime.

“Dhe unë jam vërtet krenar për ekipin tim këtu, i cili tashmë po shoh hapa që kemi filluar t’i hedhim vitin e kaluar, veçanërisht drejt fundit të vitit të kaluar.

“Ne kemi filluar të shohim atë përparim pak nga pak, dhe duhet vetëm një hap në një kohë sigurisht.

“Pra, kjo është një lloj forca ime lëvizëse edhe këtë vit. Të sigurohemi që ne të vazhdojmë të bëjmë presion për llogaridhënie dhe mbi të shpresojmë se mund të jap disa paraqitje të mira.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu