Shtatë herë kampioni i Formula 1 Lewis Hamilton është kurorëzuar në Personalitetin Sportiv të Vitit të BBC-së në vitin 2020, duke e bërë për herë të dytë që shoferi i Mercedesit ka fituar vlerësimin.

Hamilton mundi futbollistin Jordan Henderson, kalorësin Hollie Doyle, legjendën e snookerit Ronnie O’Sullivan, kriketari Stuart Broad dhe boksieri Tyson Fury në çmimin 2020.

Ai më parë fitoi çmimin në vitin 2014 pas fitores së tij të dytë për titullin F1, dhe Hamilton tani është bërë një fitues dy herë i SPOTY në një sezon në të cilin ai mundi rekordin e fitores së Michael Schumacher dhe krahasoi shoferin gjerman me shtatë tituj.

TOP 50: Drejtuesit më të mirë të Autosport për vitin 2020

Hamilton u njoh gjithashtu për mbështetjen e tij për çështjet sociale globale, pasi kishte ngritur Komisionin Hamilton për të ndihmuar drejtimin e barazisë brenda subjekteve motorike dhe STEM, së bashku me gatishmërinë e tij për të përhapur ndërgjegjësimin e racizmit sistematik dhe pabarazisë në fusha të tjera të shoqërisë.

Ai përfundoi i dyti në dy votimet e mëparshme SPOTY, të cilat kryhen nga publiku, dhe humbi ndaj çiklistit Geraint Thomas në 2018 dhe kriketarit Ben Stokes vitin e kaluar.

Hamilton gjithashtu përfundoi i dyti në 2007 dhe 2008, pas një fillimi mbresëlënës në karrierën e tij F1.

Në një mesazh me video, Hamilton falënderoi votuesit për mbështetjen e tyre dhe ofroi një mesazh pozitiviteti ndërsa pranoi çmimin e tij.

“Unë thjesht dua të them përgëzime për të gjithë të nominuarit e pabesueshëm sepse unë jam shumë krenar për atë që ata kanë arritur këtë vit dhe me të vërtetë dua të them faleminderit për të gjithë që janë thirrur dhe votuar për mua.

“Unë me të vërtetë nuk e prisja këtë duke ditur se ka kaq shumë pretendentë të mëdhenj.

“Por unë mendoj se ne të gjithë jemi fitues, dhe unë me të vërtetë dua të dërgoj Gëzuar Krishtlindjet për të gjithë.

“E di që ka qenë një vit kaq i pazakontë, por për të gjithë punonjësit e vijës së frontit dhe të gjithë fëmijët në botë: ju lutemi përpiquni të qëndroni pozitivë, gjatë kësaj kohe të vështirë.

“Unë po i dërgoj të gjithëve pozitivisht dhe, përsëri, faleminderit nga zemra”.

Kampionët e F1, Nigel Mansell dhe Damon Hill janë gjithashtu dy herë fitues të SPOTY, ndërsa Sir Jackie Stewart gjithashtu fitoi vlerësimin në 1973 pas titullit të tij të tretë dhe pensionimit pasues nga F1 dhe i ndjeri Stirling Moss gjithashtu e fitoi atë në 1961.

“Unë mendoj se ky vit sapo ka treguar, dhe po tregon çdo vit, tregon vetëm sa heronj portreti kemi në Mbretërinë e Bashkuar. Unë jam me të vërtetë krenar që jam mes tyre, dhe unë do të vazhdoj të përpiqem të bëj pjesën time për duke përfaqësuar vendin në mënyrën më të mirë që mundem.

“Dhe ju lutemi të gjithëve atje, dilni dhe ndiqni ëndrrat tuaja. Për fëmijët, ju lutem mos hiqni dorë kurrë nga vetja. Vazhdoni të besoni në veten tuaj, sepse keni atë që duhet për të qenë të shkëlqyeshëm.”

Drejtori i Mercedesit Toto Wolff ishte gjithashtu një i nominuar për çmimin Traineri i Vitit, por humbi kundër menaxherit të Liverpoolit Jurgen Klopp, i cili e drejtoi ekipin në titullin e Premier League Angleze 2019-20 në fillim të këtij viti.

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu