Lewis Hamilton thotë se Sergio Perez “me të vërtetë e meritoi” një lëvizje në Red Bull, dhe dëshiron sfidën për të luftuar si ai ashtu edhe Max Verstappen në Formula 1 vitin e ardhshëm.

Perez u instalua si zëvendësuesi i Alex Albon në Red Bull për vitin e ardhshëm me një marrëveshje një vjeçare, me shoferin Anglo-Thai që dha një provë dhe një rol rezervë pas një sezoni e gjysmë gara për ekipin.

Hamilton e krahasoi skenarin me sezonet e tij të kaluara në McLaren, në të cilin shoku i skuadrës Heikki Kovalainen ishte rrallë në gjendje të mbështeste betejën e tij me shoferët e Ferrari.

TOP 50: Drejtuesit më të mirë të Autosport për vitin 2020

Vlera e një makine të dytë të fortë u pa në Abu Dhabi, ku Alex Albon ishte mjaft afër për të kufizuar opsionet e strategjisë së dy shoferëve të Mercedes, dhe Verstappen fitoi garën.

“Me gjithë respektin e duhur për Aleksin, në garat që kemi pasur, kemi qenë unë dhe Valtteri [Bottas] kundër Maksit “, tha Hamilton.

“Tani unë kam qenë në pozicionin në të cilin ndodhet Max, ku dikur, veçanërisht kur isha në McLaren, ku isha vetura kryesore, dhe pastaj makina e dytë nuk ishte në luftë.

“Pra, kur po luftonin kundër Ferrarit, ata me të vërtetë mund të lëviznin me strategjinë dhe ta bënin atë shumë më të vështirë për ne.

“Mendoj natyrshëm, kjo e bën Red Bull më të fortë, veçanërisht me mënyrën se si po performon Sergio.

“Sergio ka vozitur tepër mirë këtë vit dhe me të vërtetë e meritonte një vozitje, kështu që unë isha aq i lumtur kur dëgjova që ai u mor nga një nga ekipet më të mira dhe i dha këtë mundësi.

“Unë mendoj se do të jetë një betejë emocionuese për ta parë atë kundër Max. Dhe kjo do ta bëjë më të vështirë për ne si ekip.

“Pra, ne do të duhet të rrisim me të vërtetë lojën tonë, sepse kjo do të jetë një betejë që nuk e kemi parë për ca kohë, në kuptimin e të pasurit dy shoferë atje, duke luftuar kundër nesh.

“Por ne kënaqemi që si ekip, kjo është ajo për të cilën punojmë. Ne e duam sfidën dhe do ta bëjë atë shumë më emocionuese.”

Bottas ishte gjithashtu i kënaqur kur pa meksikanët një vend dhe i bëri jehonë komenteve të shokut të tij të skuadrës se konkurrenca me Red Bull mund të ishte më e vështirë në 2021.

“Padyshim me të vërtetë i lumtur për Sergio, mendoj se ai meriton një vend në F1”. tha ai. “Dhe tani ai është në një nga ekipet më të mira, kështu që ky është një lajm i mirë.

“Kam një ndjenjë që konkurrenca me Red Bull do të jetë ndoshta pak më e ashpër, por vetëm po spekulon në këtë pikë. Unë mendoj se do ta shohim ndërsa shkojmë për vitin e ardhshëm. Por duhet të jetë interesante.”

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu