Verstappen pretendoi polin për hapjen e sezonit 2021 të F1 me 0.388 sekonda dhe tregoi ritëm fitues të garës pasi udhëhoqi fazat e hershme të Grand Prix të Bahreinit.

Në fund të fundit ai humbi pasi strategjia agresive e Mercedes e çoi Hamiltonin përpara, dhe aftësitë e menaxhimit të gomave të kampionit botëror në një kohë të gjatë përfundimtare do të thoshin që Hollandezi kishte vetëm një shans të vonë për të kaluar, gjë që në mënyrë të diskutueshme shkoi keq.

PLUS: Thirrjet që vendosën betejën e Hamilton dhe Verstappen në Bahrein

Mercedes paralajmëroi pas garës në Bahrein se paketa e saj 2021 nuk “ka vërtet ndonjë forcë në krahasim me të [Red Bull], ”Sipas drejtorit të inxhinierisë në bregdet Andrew Shovlin pas fitores së Hamiltonit, me ekipin që parashikon gjithashtu se do të luftojë në dy garat e ardhshme të F1 në Imola dhe Portimao.

Kur u pyet për reagimin e tij ndaj entuziazmit të tifozëve për një betejë të mundshme sezonale për titullin 2021 – një skenar që kampionati nuk e kishte pasur që kur Sebastian Vettel dhe Fernando Alonso morën sezonin 2012 në tela – Hamilton tha: “Unë jam jashtëzakonisht i ngazëllyer dhe super të lumtur për fansat, që janë të ngazëllyer. Mendoj se është diçka që të gjithë fansat e kanë dëshiruar për një kohë të gjatë.

“Sigurisht, kjo është vetëm një garë, kështu që ne nuk e dimë se për çfarë do të mbajë e ardhmja [how the season will unfold].

“Me ritmin që ata kanë, ata mund të jenë shumë më përpara, por ne do të punojmë sa më shumë që të mundemi për të provuar dhe për të qëndruar afër në këtë betejë.

Lewis Hamilton, Mercedes, pozicioni i parë, në podium me trofeun e tij

Lewis Hamilton, Mercedes, pozicioni i parë, në podium me trofeun e tij

Foto nga: Charles Coates / Imazhe Motorsport

“Shpresoj për shumë më tepër nga këto lloje garash me Max dhe Valtteri [Bottas, who finished third in Bahrain last weekend]. Ka një rrugë të gjatë për të bërë. 22 [races] – mut i shenjte! Unë do të jem gri deri në fund të kësaj! “

Lexoni gjithashtu:

Verstappen u pyet gjithashtu nëse ai po shijonte shpresën për të luftuar Hamilton për fitoret e garës gjatë një sezoni të tërë – me qëndrueshmëri diçka që Red Bull i ka munguar që kur 23-vjeçari u promovua në ekip nga skuadra e motrave Toro Rosso përsëri në 2016.

“Ishte shumë mirë sot, por siç tha Lewis, është akoma pak e vështirë të thuash se ku jemi saktësisht me ritëm,” tha Verstappen.

“Por, përsëri, është gjithashtu një sezon shumë i gjatë, kështu që mendoj se thjesht do të zbulojmë me kohë se si do të shkojë”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu