Piloti Hamilton u kalua nga Verstappen në Kthesën 1 në xhiron e hapjes, dhe kaloi pjesën e parë të garës duke zvarritur shoferin e Red Bull, në fund të fundit duke rënë 5.5 sekonda pas pasi kishte vendosur gropën.

Hamilton ishte në gjendje të afrohej me Verstappen në gomat e mesme dhe ishte vendosur të parakalonte para se Mercedes ta thërriste për një pitstop të dytë.

Me Red Bull që angazhoi Verstappen për një strategji me një ndalesë, Hamilton ishte në gjendje të përdorte gomat e tij më të freskëta, duke marrë dy sekonda për xhiro nga Holandezi për të gërmuar në boshllëk.

Në fund të fundit ai kaloi në epërsi me shtatë xhiro të mbetura, duke arritur fitoren e tij të tretë të sezonit në proces dhe duke lëvizur 14 pikë larg në krye të kampionatit të shoferëve.

“[It was] një fillim kaq i ngushtë, padyshim që kishte një gome të vogël në anën e djathtë dhe Red Bull bëri një fillim të shkëlqyeshëm, “tha Hamilton.

“Atëherë unë isha vetëm duke gjuajtur, dhe isha kaq afër për kaq shumë kohë, dhe nuk mendoja të bëja që do të bëja që gomat të zgjasnin.

“Por unë thjesht arrita t’i mbaja disi. Dhe një rrugë e gjatë për të ardhur nga 20 sekonda prapa. Por ishte një lojë e mirë, strategji vërtet e shkëlqyeshme.”

Fituesi i garës Lewis Hamilton, Mercedes W12 kalon vijën e finishit

Fituesi i garës Lewis Hamilton, Mercedes W12 kalon vijën e finishit

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

Hamilton falënderoi shefin e strategjisë së Mercedes F1, James Vowles, përmes radios së ekipit pasi mori flamurin me kuadrate dhe shpjegoi se ekipi gjithmonë planifikonte të mbante në dispozicion një grup mediumesh në rast se zgjidhte një strategji me dy ndalesa.

“Plani gjatë gjithë fundjavës për t’u siguruar që kemi pasur dy mediume, për të qenë në gjendje të bëjmë një dy ndalesa”, tha Hamilton.

“Edhe pse me një ndalesë potencialisht duket më mirë, unë e di nga përvoja këtu se një ndalesë është shumë, shumë e vështirë për t’u tërhequr. Dhe sa më shpejt që kishim ritmin që kishim, unë e dija sa më shpejt që të mund të kaloja atë nëse do të mundja “.

Lexoni gjithashtu:

Hamilton u mbyll brenda gjysmës së sekondës së Verstappen në xhiron e 42, dhe dukej i vendosur të kalonte drejtimin kryesor përpara se të thirrej në gropa për ndalesën e tij të dytë.

Kampioni shtatë herë botëror pranoi se ai ishte i shqetësuar nëse do të injoronte thirrjen në mënyrë që të mund të kalonte Verstappen apo jo.

“Unë isha gati për të marrë, unë mendoj, një e shtënë për të kapërcyer atë para se ta vura përballë të tij në fund,” tha Hamilton.

“Unë kam qenë vërtet i konfliktuar: a hyj brenda apo e injoroj thirrjen dhe qëndroj jashtë? Unë bëra atë që kërkova ekipi dhe kjo sepse ka besim të madh midis nesh.

“Ishte një punë e jashtëzakonshme nga të gjithë në këtë ekip. Çfarë dite!”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu