Kampioni i botës u mposht deri në fitore në garën e parë të kualifikimit të sprintit të F1 të Shtunën, me të cilin nuk ishte në gjendje të vazhdonte me rivalin e tij Red Bull pas xhirove të hapjes.

Kjo formë e ka lënë Hamiltonin pa iluzione se Mercedes duhet të jetë në formën më të mirë me thirrjet e saj strategjike në Silverstone të Dielën nëse do të gjejë një rrugëkalim për rivalin e saj kryesor të titullit.

“Unë mendoj se ai [Verstappen] kishte shumë ritëm tek ai dhe nuk mendoj se ai posaçërisht duhej të shtynte shumë, dhe ne ishim të palëkundur ”, tha Hamilton. “Do të jetë e vështirë.

“Nëse mund të përpiqem disi t’i mbaj me ata përmes stinove, mbase ne mund të ushtrojmë presion përmes strategjisë – por ne nuk do t’i kapërcejmë ata në pistë: ata janë thjesht shumë të shpejtë. Pra, ne e luajmë lojën e gjatë me shpresë “.

Lewis Hamilton, Mercedes, u bën tifozëve

Lewis Hamilton, Mercedes, u bën tifozëve

Foto nga: JEP / Imazhe Motorsport

Bosi i Mercedes Toto Wolff pajtohet se ka pak ndarje të Red Bull dhe Mercedes në aspektin e ritmit, gjë që e vë përgjegjësinë për një thirrje strategjike duke qenë vendimtare.

Por një nga avantazhet më të mëdha të ekipit të tij është se ajo ka dy makina në luftë përpara, sepse Sergio Perez i Red Bull do të fillojë në pjesën e pasme pas rrotullimit të tij në garën e sprintit.

“Unë mendoj se kemi ritëm,” tha Wolff, duke reflektuar në performancën e Mercedes kundër Red Bull në garën e sprintit.

“Nëse Lewis do të kishte mbajtur pozicionin në fillim, unë mendoj se do të kishim gati të njëjtën garë, vetëm me një Mercedes përpara. Kjo do të thotë se ne ishim të barabartë në performancë.

“Me dy vetura aty, mund të ndash strategjitë, mund të shkosh gjatë, mund të provosh mbingarkesë, mund të ulësh, duke filluar nga goma të ndryshme. Ky është sigurisht një avantazh i madh “.

Një ndryshim intrigues midis makinave Red Bull dhe Mercedes janë cilësimet e tyre të nivelit të krahut për garën – me të dy ekipet që kanë shkuar në drejtime të ndryshme.

Red Bull ka shkuar për një zgjidhje të lartë të forcës së ulët, për një performancë më të mirë në kënde, ndërsa Mercedes ka zgjedhur që tërheqja më pak të jetë më e shpejtë në drejtimet.

Verstappen mendon se zgjidhja e tij nuk është ndoshta më e mira pasi mund ta bëjë atë të ekspozuar ndaj kapërcimit.

“Duket sikur ne jemi të shpejtë nëpër qoshe, dhe ata janë të shpejtë në këtë fundjavë,” shpjegoi ai. “Sigurisht, pas një seance stërvitje falas nuk ju lejohet të bëni ndonjë ndryshim dhe nëse nuk e kuptoni si duhet, atëherë jeni pak i mbërthyer. Kështu që mendoj se jemi paksa të mbërthyer drejt, prandaj duhet të plotësojmë kohën në qoshe. ”

Për një analizë të plotë mbi potencialin betejë Mercedes v Red Bull, dhe fotografinë e vërtetë të strategjisë për GP Britanik, shih ketu.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu