Lewis Hamilton mendon se ai ka mësuar nga penalltitë e tij gjatë sezonit të Formula 1 2020, duke thënë që administratorët “nuk do të jenë në gjendje të më kapin përsëri”.

Hamilton mori penallti në garë në tre raste këtë vit, i pari që erdhi në raundin e parë në Austri kur ai mori një dënim prej pesë sekondash për një përplasje me Alexander Albon, duke e ulur atë nga vendi i dytë në të katërtin.

Sanksioni më i ashpër erdhi në Grand Prix të Italisë, kur Hamilton u dha një ndëshkim 10 sekondash ndalje / shkimi për hyrjen në një pitlinë të mbyllur. Ai e uli Hamiltonin nga vendi i parë në vendin e fundit, që do të thotë se ai mund të rikthehet vetëm në vendin e shtatë në Monza.

Hamilton shpërtheu administratorët pasi morri dy dënime me pesë sekonda në Soçi pasi u gjykua se kishte përfunduar praktikën në vendin e gabuar para garës. Shoferi i Mercedesit tha që administratorët ishin “duke u përpjekur të më ndalojë” dhe i quajti dënimet “qesharake”.

PLUS: Ekskluzive Hamilton: Pse të mos jesh GATI i F1 nuk është qëllimi

Duke reflektuar në komentet e tij në Soçi, Hamilton pranoi që ato ishin bërë në nxehtësinë e momentit dhe shpjegoi se si kishte në të vërtetë një respekt në rritje midis tij dhe administratorëve.

“Në fund të fundit ju i thoni gjërat në nxehtësinë e momentit,” tha Hamilton.

“Kur ndieni se ndonjëherë notoni kundër baticës, mendoj se është një reagim njerëzor. Duke parë prapa, ne gjithmonë mund të shikojmë dhe të mendojmë se mund t’i bëjmë gjërat ndryshe.

“Mendoj se jemi rritur. Mendoj se ka pasur shumë rritje këtë vit, si si sport ashtu edhe nga hapat që kemi ndërmarrë.

“Ndoshta për veten time, përvoja ime – rrallë arrij t’i shoh administratorët, por mendoj se me FIA-në dhe administratorët, mendoj se ka pasur një rritje të respektit dhe mirëkuptimit.”

Penalltitë nuk patën ndonjë ndikim eventual në Hamilton që fitoi një titull të shtatë botëror, por përkoi me tre nga gjashtë garat që ai nuk arriti të fitonte këtë vit.

Hamilton tha se ai ende nuk mendonte që ndëshkimet e marra “ishin ndëshkimet e nevojshme”, por pranoi “nuk është puna ime të dal me atë që duhet të jetë ndëshkimi”.

“Kam mësuar një mësim prej tij, dhe ata nuk do të jenë në gjendje të më kapin për atë gjë përsëri, kjo është e sigurt,” tha Hamilton.

“Sapo duhet të jem shumë vigjilent dhe i zellshëm duke ecur përpara.

“Natyrisht si një atlet, unë jam gjithmonë duke u përpjekur për të gjetur një avantazh, unë jam gjithmonë duke u përpjekur për të gjetur atë shtesë, shtesë. Ashtë një vijë e mirë midis të qenit mbi buzë dhe nën të.

“Fineshtë mirë nëse ai do ishte mbi buzë. Kam mësuar prej tij, dhe nuk do të ndodhë më.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu