Nga shefi i trupit qeverisës botëror të motorit, te fituesit e titullit Formula 1 që ai komentoi dhe shoferët që u rritën duke dëgjuar transmetimet e tij, mesazhet kanë vërshuar në respektimin e tyre për Walker pasi vdekja e tij u njoftua të Shtunën.

Në një karrierë duke folur për motorsport që zgjati shtatë dekada, ai ishte i njohur si zëri i garave me motor në Britani.

OBITUAR: Legjenda e transmetimit F1 Murray Walker vdes në moshën 97 vjeç

Ai u respektua dhe u njoh gjerësisht në të gjithë botën për komentin e tij legjendar dhe kjo pasqyrohet nga disa nga homazhet e përzemërta që janë paguar.

Shtatë herë kampioni i F1 Lewis Hamilton ka udhëhequr mesazhet në kujtim të Walker.

Shoku tjetër kampion britanik F1, Jenson Button, kujtoi gjithashtu ndikimin e Walker.

Presidenti i FIA-s Jean Todt është ndër ata që shënojnë kalimin e Walker.

Ish-garuesi i F1 Martin Brundle komentoi së bashku me Walker pasi të drejtat e transmetimit në Mbretërinë e Bashkuar kaluan nga BBC në ITV për 1997.

Kampioni dy herë në F1, Mika Hakkinen ishte ndër fituesit e titullit për të cilin komentoi Walker.

Shumë prej ekipeve F1 kanë paguar gjithashtu homazhe, duke përfshirë skuadrën e Mercedes.

Ish-shoferi i F1 dhe tani eksperti i Sky Sports Karun Chandhok tha se ai priste me padurim të dëgjonte komentet e Walker kur të rritet në Indi.

Ish shoferi i Red Bull F1, Alex Albon njohu kontributin e Walker-it në automjetin sportiv.

Kalimi i Walker është shënuar në të gjithë botën, duke përfshirë edhe Indianapolis Motor Speedway – vendi për komentin e tij përfundimtar të TV F1.

Walker ishte një anëtar i asociuar i operatorit Silverstone, BRDC.

Si dhe punën e tij në F1, Walker gjithashtu komentoi për Kampionatin Britanik të Turizmit për shumë vite.

Tri herë kampioni i BTCC Matt Neal gjithashtu bëri respektet e tij.

Vendi i ngjitjes në kodër në Worcestershire Shelsley Walsh ishte vendi ku Walker filloi të komentonte, dhe gjithashtu ka paguar haraç.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu