Pasi humbi makinën e tij të fundit me kohë të plotë F1 me Renault në fund të sezonit 2019, Hulkenberg mori pjesë në tre ngjarje për ekipin e Aston që atëherë ishte i njohur si Racing Point gjatë fushatës së fundit në rastet kur shoferët e rregullt të saj nuk ishin në gjendje të garë pas kontraktimit COVID-19.

Hulkenberg hyri në dy garat në Silverstone në vend të Sergio Perez pasi ai doli pozitiv për COVID në prag të fundjavës së GP Britanik, megjithëse Hulkenberg nuk e filloi garën pasi një rrufe në tufën e makinës së tij u qet para fillimit. Ai do të vazhdonte të merrte i shtati nga një i treti i bujshëm në rrjet, në GP pasues të 70-vjetorit.

Lexoni gjithashtu:

Ai më pas qëndroi për Lance Stroll në Eifel GP pasi Kanadezi u ndje keq gjatë praktikës – ai gjithashtu u diagnostikua me COVID vetëm pasi u largua nga ngjarja në Nurburgring – dhe Hulkenberg përfundoi i teti pasi mori vetëm pjesë në kualifikime dhe garë.

“Së pari, është mirë që kjo marrëveshje të nënshkruhet me shumë vërejtje – vitin e kaluar, nuk kisha aq shumë kohë për t’u përgatitur para se të hidhesha në makinë,” tha Hulkenberg, i cili garoi për skuadrën në Forcën e saj Veshja e Indisë në 2012 dhe midis 2014-2016.

“Jam vërtet i kënaqur që edhe një herë punoj me këtë ekip – me të cilin kam drejtuar shumë herë gjatë karrierës sime.

“Padyshim, unë shpresoj se Sebastian [Vettel, who has replaced Perez for 2021 at the rebranded Aston squad] dhe Lance gëzojnë sezone të pandërprera këtë vit, por ekipi e di që mund të mbështetet tek unë për të ndërhyrë dhe për të bërë një punë të shkëlqyeshme, dhe unë jam plotësisht i përgatitur për ta marrë atë sfidë.

“Do të jetë gjithashtu interesante të ndihmohet në zhvillimin e ekipit gjatë sezonit, dhe unë me të vërtetë po pres të tërheq kohë të shkëlqyera nga mënga e krahut tim.”

Nico Hulkenberg, Racing Point RP20, Sebastian Vettel, Ferrari SF1000

Nico Hulkenberg, Racing Point RP20, Sebastian Vettel, Ferrari SF1000

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

Drejtori i ekipit të Aston Martin dhe CEO Otmar Szafnauer shtoi: “Ne jemi të kënaqur që jemi në gjendje të mirëpresim Nico përsëri në ekip në një kapacitet zyrtar, si rezervë dhe drejtues zhvillimi për [the] Ekipi i Aston Martin Formula 1.

“Në këto kohë të vështira, kërkesa për një shofer rezervë të aftë dhe me përvojë është veçanërisht e rëndësishme.

“Nico provoi vitin e kaluar se mund të hidhej në makinë dhe të performonte shkëlqyeshëm në një moment njoftimi; tani, me hapësirë ​​shtesë për përgatitje dhe integrim, ne e dimë se mund të mbështetemi te Nico për të bërë një punë të shkëlqyeshme. “Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu