Gjermani bëri përshtypje si një stand-in në Racing Point për të dy Sergio Perez dhe Lance Stroll vitin e kaluar kur ata u goditën nga koronavirusi.

Edhe pse daljet nuk çuan në ndonjë vend garimi me kohë të plotë për këtë sezon, aftësia e tij për të shpejtuar shpejtësinë dhe njohuritë e tij aktuale të makinerisë F1 duket se do t’i japin atij një shans për të qenë zëvendësuesi i nominuar nëse diçka ndodh në riemëruar Ekipi i Aston Martin.

Diskutimet janë duke vazhduar për të zyrtarizuar pozicionin e tij, por kuptohet që ai mund të marrë një rol të zgjeruar që përfshin Aston Martin duke e bërë atë të disponueshëm për Mercedes në ngjarje të zgjedhura gjithashtu.

Një mundësi që po eksplorohet është që ai të jetë i lirë për Mercedes nëse prodhuesi gjerman i makinave ka nevojë për një mbështetje për Lewis Hamilton ose Valtteri Bottas dhe rezervat e tyre të rregullta janë të zënë diku tjetër.

Ndërsa Mercedes njoftoi në fillim të kësaj jave se Stoffel Vandoorne dhe Nyck de Vries ishin shoferët rezervë të caktuar këtë vit, angazhimet e tyre në Formula E do të thotë që ata nuk mund të marrin pjesë në çdo garë F1.

Aktualisht ka tre përplasje të drejtpërdrejta të garave F1 dhe FE këtë vit.

Grand Prix i Spanjës më 9 maj përplaset me Monaco FE, GP i Monakos më 23 maj me ndeshjen e Marrakesh FE dhe GP i Azerbajxhanit më 6 qershor me Santiago.

Për më tepër, titulli i dyfishtë i Santiago, aleat i kufizimeve të vazhdueshme të udhëtimit për shkak të koronavirusit, mund t’i bëjë gjërat të vështira për Vandoorne dhe de Vries për të shkuar në GP Kanadeze në 13 Qershor.

Megjithëse asnjë vendim përfundimtar nuk është marrë, një ide që diskutohet është që Hulkenberg të vihet në dispozicion të Mercedes për katër raunde nëse ndodh diçka.

Në fillim të kësaj jave, bosi i Mercedes Toto Wolff la të kuptohet se Hulkenberg mund të jetë në kornizë për një rol në Mercedes.

“Të gjithë e dimë se për çfarë është i aftë”, tha ai për Sky Germany. “[He is] një nga shoferët kryesorë që disi nuk e mori atë shansin e fundit për të drejtuar për një ekip të lartë. Sigurisht që është interesante të kesh një burim të tillë në ekip. Ne jemi të hapur për këtë, sigurisht ”.

I pyetur se kur mund të merret një vendim në lidhje me Hulkenbergun që mund të marrë një rol, Wolff tha: “Pyetja nuk është kur do të merret vendimi, por kur do të shpallet.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu