Walker shërbeu si komentatori kryesor për mbulimin e F1 në Britaninë e Madhe nga 1976 deri në 2001, duke u bërë një ikonë si në motorsport ashtu edhe në transmetimet më të gjera sportive.

Në një deklaratë të lëshuar nga Klubi Britanik i Shoferëve të Racing të Shtunën në mbrëmje, u njoftua se Walker kishte vdekur në moshën 97 vjeç.

“Withshtë me shumë trishtim që ne ndajmë lajmet për vdekjen e anëtarit të Asociuar të BRDC Murray Walker OBE,” lexon deklarata.

“Një mik, një legjendë e vërtetë e motorit sportiv, komentatori i preferuar i kombit dhe një buzëqeshje ngjitëse. Fatkeqësisht Murray do të mungojë, gjurma dhe zëri i tij do të jetojnë në motor dhe në zemrat tona përgjithmonë.

“Ne e falënderojmë Murray për gjithçka që ka bërë për komunitetin tonë. Dërgimi i dashurisë dhe mendimeve tona familjes dhe miqve të Murray në këtë kohë të vështirë. RIP mikun tonë. ”

Walker filloi karrierën e tij në 1948 pasi shërbeu në Luftën e Dytë Botërore dhe fillimisht u përqëndrua në garat me motor përpara se të punonte në F1 në vitet 1970.

Walker u bë komentatori i përhershëm kryesor për mbulimin F1 të BBC nga 1976, dhe vazhdoi me transmetuesin derisa të drejtat televizive kaluan në ITV për sezonin 1997.

Pas ndërrimit, Walker vazhdoi të drejtojë komentet përpara komenteve të tij përfundimtare të garës me kohë të plotë në Grand Prix të Shteteve të Bashkuara 2001. Ai mori një çmim special BAFTA për kontributin në televizion në 2002.

“Pusho në paqe Murray Walker”, shkroi në Twitter Martin Brundle, i cili shërbeu si bashkë-komentator i Walker nga 1997 deri në pensionin e tij.

“Njeri i mrekullueshëm në çdo aspekt. Thesar kombëtar, gjeni komunikimi, legjendë e Formula 1 ”.

Martin Brundle, Murray Walker 1997

Martin Brundle, Murray Walker 1997

Foto nga: Imazhe Motorsport

Formula 1 tha në një deklaratë se seriali ishte “jashtëzakonisht i trishtuar kur dëgjova që Murray Walker ka ndërruar jetë”.

Deklarata shtoi: “Pasioni dhe dashuria e tij për këtë sport frymëzuan miliona tifozë nëpër botë. Ai do të jetë përgjithmonë një pjesë e historisë sonë dhe do të humbasë shumë. “

Drejtori menaxhues i Silverstone Stuart Pringle tha: “withshtë me trishtim të madh që duhet të informoj tifozët e Silverstone që Murray Walker vdiq më herët sot.

“Ai ishte për kaq shumë prej nesh adhuruesve të F1, zëri që mishëronte sportin që duam. I ditur përtej fjalëve dhe me një pasion që herë pas here e merrte më të mirë në koment, ai solli në jetë sportin dhe disa nga momentet më të mëdha në një mënyrë që siguroi që ato të mbeteshin të bllokuara në kujtimet tona për gjithnjë.

“Shumë do të shkruhet në lidhje me ndikimin që Murray kishte në sport dhe ne do të bëjmë një nderim më të plotë në kohën e duhur, por për momentin pusho në paqe Murray dhe faleminderit.”

Rrjeti Motorsport presidenti James Allen mori detyrën nga Walker si komentatori kryesor për ITV në 2001.

“Shumë i pikëlluar kur mësova për vdekjen e mentorit tim Murray Walker, thjesht i ndrojtur nga shekulli i tij,” shkroi Allen në Twitter. “Ne jetuam disa përvoja të shkëlqyera së bashku në rrugë, shumë të qeshura dhe histori të pafundme. Një jetë e jetuar tepër mirë ”.

Motorsport UK gjithashtu i dha homazhe personalitetit shumë të dashur.

“Motorsport UK është i pikëlluar kur dëgjon lajmin e vdekjes së Murray Walker,” lexoi një deklaratë nga organi drejtues i motorsportit në Mbretërinë e Bashkuar.

“Që nga fillimi i udhëtimit të tij, duke komentuar në Shelsley Walsh për t’u bërë zëri i Formula 1, Murray argëtoi brezat e tifozëve të automjeteve. Mendimet tona janë me familjen dhe miqtë e tij. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu