I quajtur zyrtarisht John Crichton-Stuart, por i njohur nga miqtë si Johnny Bute, ai mori mbiemrin që u bë i njohur nga adhuruesit e garës në të gjithë botën në mënyrë që të mbante sfondin e tij sa më të ulët të profilit të jetë e mundur.

Një deklaratë nga familja e tij tha se ai ishte “burri, babai, vëllai, xhaxhai, djali dhe gjyshi i devotshëm dhe i dashur nga të gjithë”.

Dumfries së pari e bëri emrin e tij në FF1600 duke drejtuar një Ray, pasi kishte mbledhur fonde duke punuar si piktor dhe dekorues, dhe si shofer furgoni për ekipin Williams. Kur ai arriti në skenë, pak njerëz e dinin se ai ishte në të vërtetë Earl Of Dumfries, djali i Markezes së Bute.

Ai shpejt përparoi në F3, duke fituar titullin Britanik në 1984. Pas një viti zhgënjyes në sezonin e parë të F3000 në 1985 – një vit kur ai gjithashtu testoi rregullisht për Ferrari – ai u shty në ekipin Lotus F1 së bashku me Ayrton Senna në 1986.

Megjithatë ai luftoi në hijen e brazilianit, duke shënuar pikë vetëm dy herë, me një të pestën në Hungari dhe të gjashtin në Australi. Ai u tërhoq në fund të vitit, dhe do të provonte të ishte sezoni i tij i vetëm F1, edhe pse më vonë ai provoi për Benetton.

Ai u transferua në gara sportive në vitin 1987, fillimisht me ekipin e Porsche të Richard Lloyd, para se të fitonte Le Mans me TWR Jaguar vitin e ardhshëm. Ai më pas kaloi në veshjen Toyota të TOM. Ai bëri paraqitjen e tij të fundit në Le Mans me ekipin Courage në 1991.

Pasi karriera e tij garuese plagosi, jeta e tij ndryshoi me vdekjen e babait të tij në 1993. Pasi ishte bërë Marketa e 7-të e Bute, ai drejtoi pasurinë e familjes Mount Stuart në Isle of Bute në Skoci.

Një deklaratë vuri në dukje: «Fryma dhe energjia e pathyeshme që Xhoni solli në jetën e tij do të humbasë shumë dhe ngrohtësia dhe dashuria e jashtëzakonshme me të cilën ai përqafoi familjen e tij.

Zemra e tij ishte rrënjosur fort në ishullin Bute, ku ai kaloi shumë nga koha e tij. Johnny kryesoi Bordin e Mount Stuart Trust nga inaugurimi i tij aktiv në 2005 kur Mount Stuart dhe kopshtet e tij u hapën për publikun, dhe pasuria e saj rurale iu dha besimit të bamirësisë.

“Ai ishte një modernizues dhe një mendimtar frymëzues, duke transferuar një shtëpi familjare në një strukturë dhe pronë progresive, që punon për vizitorët.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu