Këshilli Botëror i Sporteve Motorike ka aprovuar kalendarin e 23 garave për sezonin e Formula 1 2021, me vendin e datës prill të Vietnamit që mbetet ende bosh.

F1 zbuloi kalendarin e tij të përkohshëm për sezonin e ardhshëm muajin e kaluar, duke renditur një garë rekord thyerje 23 pasi ofron oferta për t’u kthyer në një orar më të rregullt pas përçarjes së shkaktuar nga pandemia COVID-19 deri në vitin 2020.

Një çmim i ri i madh në Arabinë Saudite u shtua në kalendar, me një garë nate në Jeddah të listuar si gara e parafundit e sezonit, ndërsa një hendek u la në prill pas heqjes së garës së planifikuar në Vietnam.

Pas takimit të fundit të Këshillit Botëror të Sporteve Motorike FIA ​​të Mërkurën, kalendari 23 garë u ratifikua dhe iu dha miratimi zyrtar.

Sezoni i ri do të fillojë në Australi në 21 Mars dhe do të përfundojë në 5 Dhjetor me Çmimin e Madh të Abu Dhabi.

Çmimi i Madh Britanik do të jetë një ngjarje e pavarur në 18 Korrik, duke u rikthyer në datën e tij tradicionale pas një faze të Gushtit në 2020.

OPINION: A është kalendari 23 i garës së F1 shumë dhe shumë ambicioz?

Orari përmban dy koka trefishe, duke kompaktuar një sërë gjashtë garash në shtatë javë pas pushimit të verës.

Çmimi i Madh Hollandez ka lëvizur nga data e planifikuar fillimisht e pranverës në vitin 2020 në një vend vjeshte midis garave në Spa dhe Monza.

Rusia, Singapori dhe Japonia formojnë kokën e dytë të trefishtë në kalendar, ndërsa SHBA dhe Meksika kthehen në çiftimin e tyre tradicional.

Interlagos do të mbetet në kalendarin F1 vitin e ardhshëm, duke pritur një garë – tani e njohur si Grand Prix e Sao Paulo – në 14 nëntor pasi një kontratë e re pesë-vjeçare u konfirmua nga F1 të Mërkurën.

Kalendari u miratua me vendndodhjen e 25 Prillit që u lirua nga Vietnami ende për t’u konfirmuar, por kuptohet që një nga pistat e reja të përdorura këtë vit do të plotësonte boshllëkun.

Imola, Portimao dhe Mugello kuptohet se janë opsionet e mundshme për të shënuar fillimin e sezonit evropian, pasi të gjithë u bashkuan me kalendarin për vitin 2020 në vend të ngjarjeve të anuluara nga pandemia e COVID-19.

Çmimi i Madh Spanjoll mbetet objekt i një kontrate të re që do të bihet dakord, por kuptohet që kjo ka të ngjarë të finalizohet në javët e ardhshme.

F1 shpreson të kompletojë kalendarin e tij të synuar vitin e ardhshëm, megjithë natyrën e rrjedhshme të pandemisë në vazhdim, dhe nuk ka diskutuar ngjarje të mundshme rezervë me ekipe.

Nisma të tilla si biosfera e përdorur për finalen e sezonit në Abu Dhabi u kanë dhënë aktorëve të F1 besim se do të jenë në gjendje të garojnë kudo në mënyrë të sigurt, së bashku me sistemin rigoroz të testimit dhe gjurmimit që është në përdorim.

Kalendari i Formula 1 2021

21 Mars – GP Australian
28 Mars – GP i Bahreinit
11 Prill – GP kinez
25 Prill – TBC
9 maj – GP spanjoll
23 maj – GP i Monakos
6 qershor – Azerbajxhan GP
13 qershor – Mjek GP
27 Qershor – GP Francez
4 korrik – GP i Austrisë
18 korrik – GP britanik
1 gusht – GP hungarez
29 gusht – GP belg
5 shtator – GP Hollandez
12 shtator – GP Italian
26 shtator – GP rus
3 Tetor – GP i Singaporit
10 Tetor – GP japonez
24 Tetor – GP i Shteteve të Bashkuara
31 Tetor – GP i Qytetit të Meksikos
14 Nëntori – Sao Paolo GP
28 Nëntori – GP i Arabisë Saudite
5 Dhjetor – GP Abu Abu Dhabi

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu