Prodhuesi gjerman dyshon se rregullat e reja aero të F1 kanë dëmtuar makinat me grada të ulëta shumë më tepër sesa rivalët e tyre me grada të larta.

Skuadra e klientëve Aston Martin, e cila gjithashtu drejton një makinë me grabitje të ulët, mendon se lëkundja e performancës për shkak të ndryshimeve në dysheme është sa një e dyta për xhiro.

Ndërsa ka një hapësirë ​​për të dy Mercedes dhe Aston Martin për të drejtuar pjesën e pasme të makinave të tyre pak më të larta për të rikuperuar disa nga humbjet e forcës, duke bërë kështu në ekstremet që një ekip si Red Bull bën është e pamundur.

PLUS: Si ‘Great F1 Rake-Off’ dha një përballje të GP të Bahrejnit

Jo vetëm që do të kërkonte një konfigurim të ri të pezullimit të pasëm, diçka që nuk lejohet sipas rregullave aktuale, por gjithashtu do të detyrojë të dy veshjet të fillojnë platformat e tyre aero nga e para.

Shefi i inxhinierisë së bregdetit Mercedes Andrew Shovlin tha se do të kërkohet shumë muaj punë për t’u kthyer përsëri në nivelet aktuale të forcës, deri në cilën fazë kampionati do të humbet gjatë.

“Ne kemi një makinë që mund të fitojë një kampionat nëse marrim disa vendime të zgjuara me të, bëjmë disa punë të mira me të dhe veprojmë mirë gjatë vitit,” shpjegoi ai.

“Por, pavarësisht nëse është me grabujë të lartë ose me grabujë të ulët, ne nuk mund të bëjmë asgjë për këtë tani. Ajo që sigurisht nuk mund të bëjmë është të themi papritur se do të heqim pjesën e pasme të makinës tonë 30 mm dhe do të punojmë me të , sepse kjo do ta shlyente sezonin. Ne do të humbnim aq shumë duke bërë atë – për ta rikuperuar atë, thjesht nuk është praktike “.

Valtteri Bottas, Mercedes W12

Valtteri Bottas, Mercedes W12

Foto nga: Zak Mauger / Imazhe Motorsport

Drejtori i ekipit të Aston Martin Otmar Szafnauer llogariti se situata e pezullimit të pasmë e bëri të pamundur ndjekjen për një makinë me gravurë më të lartë.

“Për herë të parë që mbaj mend, në 24 vitet e mia të sportit, na është dashur të homologojmë pezullimin për shkak të rregulloreve COVID,” tha ai.

“Ju mund ta ndryshoni atë vetëm nëse në të vërtetë keni përdorur argumentet tuaja në pezullim. Pra, edhe nëse do të donim të vinim lartësinë 150 mm të pasme, nuk mundemi.”

Lexoni gjithashtu:

Shovlin tha se ndërsa provat mund të tregojnë për rregullat e reja që kanë ndryshuar gjërat në favor të makinave me grada të larta, nuk kishte asnjë kuptim që Mercedes të humbte kohë duke u shqetësuar për këtë.

“A i tërhoqi ky rregullim rregullat më të ulëta se makinat me grabitje të lartë? Ky mund të jetë rasti,” tha ai.

“Unë e di se ata [Red Bull] fitoi garën e fundit [of 2020] por, përgjithësisht, ne ishim përpara në fund të vitit dhe kjo nuk është rasti tani.

“Pra, ose ne morëm një goditje më të madhe me rregullat ose ata kanë pasur një normë më të shpejtë zhvillimi që kur ata aplikuan ndryshimet e rregullores. Por është ajo që është.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu