Shtatë herë kampioni i botës në Formula 1 Lewis Hamilton dhe Mercedes, si dhe kampioni i botës në MotoGP Joan Mir, janë ndër të nominuarit në Çmimet Botërore të Sporteve Laureus 2021.

Në vitin 2020 Hamilton barazoi rekordin e Michael Schumacher të shtatë kampionateve botërore F1, ndërsa ekipi i tij i shtoi një serie të paparë prej shtatë titujsh radhazi në kampionatin e konstruktorëve.

Të dy shpërblehen me një nominim për Laureus World Sports Awards të këtij viti, i cili feston sportistët dhe gratë më të mëdha në botë.

Hamilton, i cili ndau trofeun e vitit të kaluar me Lionel Messi, mori një nominim për shfrytëzimet e tij në kategorinë Laureus Sportist Botëror i Vitit në një listë të ngushtë me pesë shokë të mëdhenj të sportit botëror.

Lista e ngushtë përfshin gjithashtu legjendën spanjolle të tenisit Rafael Nadal dhe yllin e NBA-së LeBron James, sulmuesin e Bayern Munchen Robert Lewandowski si dhe atletët e atletikës Armand Duplantis dhe Joshua Cheptegei.

Në kategorinë Ekipi Botëror i Vitit, Mercedes është zgjedhur së bashku me gjigantët e futbollit Bayern Mynih dhe Liverpool, kampionët e NBA Los Angeles Lakers, Super Bowl fitues i Kansas City Heads dhe ekipi mashkull i regbi i Argjentinës.

Mercedes më parë fitoi trofeun në 2018 dhe ka qenë në listën e ngushtë çdo vit që nga viti 2015. Përveç fitores së tij në vitin 2020, Hamilton është nominuar në gjashtë raste të tjera.

Ekipet e mëparshme F1 për të fituar çmimin Ekipi Botëror i Vitit përfshijnë Brawn GP dhe Renault, ndërsa Red Bull mori katër nominime radhazi gjatë viteve të tij fituese të kampionatit me Sebastian Vettel.

Vettel fitoi çmimin në 2014, me Michael Schumacher që mori nderimet në 2002 dhe 2004.

Kampioni i vitit të kaluar MotoGP Mir u përfshi gjithashtu në listën e nominimeve, duke marrë dremitjen në kategorinë Botërore Përparim i Vitit.

Mir i dha fund një thatësire 20-vjeçare për Suzuki në një sezon dramatik në vitin 2020, në të cilin ai shënoi fitoren e tij në garën e parë në Grand Prix Evropian dhe fitoi kampionatin në vetëm sezonin e tij të dytë me një raund të lirë.

Kalorësi i Suzuki ishte një nga nëntë fituesit e ndryshëm gjatë fushatës 2020, megjithëse qëndrueshmëria e tij superiore – Mir duke shënuar më shumë podiume nga çdo kalorës me shtatë në total – i dha atij kampionatin vetëm gjashtë vjet pas kthimit të Suzuki në klasën e parë.

Kalorësi i Suzuki do të përballet me Patrick Mahomes, qendërmbrojtës i cili udhëhoqi Kansas City Shefat në Super Bowl 2020, Prodigy futbollist i FC Barcelona Ansu Fati, fitues i Tour de France Tadej Pogacar dhe yjet e tenisit Dominic Thiem dhe Iga Swiatek, të cilët fituan secilin Grand Slam vashë në vitin 2020.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu