Jenson Button do të kthehet te Williams në 2021 si këshilltar i vjetër pasi kampioni i botës në Formula 1 2009 nënshkroi një marrëveshje shumë-vjeçare me ekipin.

Button bëri debutimin e tij në F1 me Williams në 2000, dhe do të vazhdonte të shënonte 15 fitore në garë dhe të fitonte titullin e botës me Brawn nëntë vjet më vonë, përpara se të bënte startin e tij të madh në vitin 2017 me McLaren.

Button ka mbetur i përfshirë në motorsport që nga largimi nga F1, duke u përqëndruar kryesisht në garat sportive në Super GT dhe Kampionatin Botëror të Qëndrueshmërisë, si dhe duke mbështetur një ekip në GT Britanik.

Ai tani do të bëjë një kthim zyrtar në F1 në rolin e ri të këshilltarit të lartë në Williams, siç u njoftua nga ekipi të Premten.

Analiza: Çfarë Button mund t’i ofrojë Williams në kthimin e tij të befasishëm në F1

Button do të “ofrojë këshilla dhe udhëzime për ekipin në Grove, së bashku me ndihmën për të mbështetur dhe zhvilluar të dy drejtuesit e garës dhe akademisë”, sipas Williams, dhe do të jetë në vend në një numër garash me ekipin deri në vitin 2021, si dhe duke ruajtur rolin e tij të ekspertit për Sky Sports F1.

“Jam shumë i kënaqur që edhe një herë mund të them se kam nënshkruar për Williams,” tha Button.

“Kur isha 19 vjeç, ishte një moment që ndryshoi jetën time dhe, përkundër faktit se ishte mbi 20 vjet më parë, unë tashmë ndihem sikur nuk u largova kurrë.

“Sir Frank Williams tregoi besim tek unë për të cilin do të jem përjetësisht mirënjohës dhe jam jashtëzakonisht i ngazëllyer që kam shansin të kthehem dhe të ndihmoj ekipin ndërsa përpiqet edhe një herë për sukses.

“Ka shumë punë për të bërë por nuk kam dyshim se e ardhmja është tepër e ndritshme për këtë ekip fantastik dhe mezi pres të filloj”.

Ardhja e Button është ndryshimi i fundit i drejtimit në Williams pas marrjes së ekipit nga Dorilton Capital në gusht dhe largimit të familjes Williams.

Simon Roberts tani ka marrë rolin e drejtorit të ekipit me kohë të plotë, ndërsa ish-shefi i automjeteve të Volkswagen Jost Capito është bërë CEO i ri i tij.

“Sjellja e Jenson përsëri në bord është një tjetër hap pozitiv për të na ndihmuar të ecim përpara si një ekip si brenda ashtu edhe jashtë pista”, tha Capito.

“Jenson ka qenë gjithmonë një mik i ekipit dhe kështu është shumë mirë ta mirëpresësh përsëri në familjen Williams. Në vitin 2000, Sir Frank pa talentin premtues që Jenson kishte si shofer dhe i dha mundësinë e tij të parë në F1.

“Ai më shumë se e përmbushi atë premtim fillestar përgjatë një karriere vezulluese që arriti kulmin në lavdinë e kampionatit botëror.

“Kohët e fundit, ai ka treguar zgjuarësinë e tij si në botën e biznesit ashtu edhe në atë të transmetimit dhe mbetet një figurë e respektuar gjerësisht në paddock. E gjithë kjo përvojë do të shtojë një shtresë tjetër në transformimin tonë si teknikisht ashtu edhe si biznes.

“Unë e di që të gjithë në Grove kanë respekt të madh për të dhe ne jemi të kënaqur që fillojmë të punojmë me të.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu