Shoferi i Formula 1 Alpine, Fernando Alonso i është nënshtruar një operacioni korrigjues pasi pësoi një frakturë në nofullën e sipërme në një aksident me biçikletë.

Dy herë kampioni i botës F1, Alonso u përfshi në një aksident ndërsa ishte duke hipur në periferi të Lugano të Enjten rreth orës së drekës, duke e lënë Spanjollin të shtruar në spital.

Alpine lëshoi ​​një deklaratë të Enjten në mbrëmje duke konfirmuar se Alonso ishte “i vetëdijshëm dhe mirë me veten”, në pritje të provimeve të mëtejshme.

Në një azhurnim të lëshuar nga ekipi të Premten në mëngjes, Alpine konfirmoi se Alonso kishte pësuar një operacion të suksesshëm dhe se ai do të qëndronte në spital për dy ditët e ardhshme.

Por parashikohet që Alonso të jetë në gjendje të rifillojë përgatitjet e tij për sezonin e ri së shpejti dhe të jetë i aftë për raundin hapës në Bahrein muajin tjetër.

“Pas aksidentit të tij me biçikletë dje Fernando Alonso u mbajt nën vëzhgim në spitalin në Zvicër,” lexon deklarata nga Alpine.

“Mjekët zbuluan një frakturë në nofullën e tij të sipërme dhe zhvilluan një operacion korrigjues të suksesshëm. Ekipi mjekësor që merr pjesë është i kënaqur me përparimin e tij.

“Fernando do të qëndrojë nën vëzhgim në spital për 48 orë të tjera.

“Duke parë përpara, pas disa ditësh pushim të plotë, ai do të jetë në gjendje të rinisë në mënyrë progresive stërvitjen. Ne presim që ai të jetë plotësisht operacional për të ndërmarrë përgatitje për sezonin.”

Në një deklaratë të bërë nga policia lokale në Zvicër, u konfirmua se Alonso goditi një makinë ndërsa po kthehej në një park makinash në supermarket.

“Policia Kantonale ka njoftuar se dje, pak para 2 pasdite në Viganello, një shofer zviceran 42-vjeçar që jeton në zonën e Lugano po voziste përgjatë Via La Santa në drejtim të Pregassona”, thuhet në deklaratë.

“Sipas një rindërtimi fillestar dhe për arsye që hetimi policor do të duhet të përcaktojë, ndërsa ajo po bënte një kthesë nga e majta për të hyrë në një park makinash në supermarket, ajo u përplas me një shtetas spanjoll 39-vjeçar, i cili po udhëtonte me biçikleta dhe kalimi i një linje automjetesh të palëvizshme në të djathtë .Përplasja ndodhi në anën e djathtë të makinës.

“Oficerët nga Policia Kantonale dhe në mbështetje të Forcës së Policisë Lugano, si dhe ekipet e shpëtimit nga Lugano Green Cross, mbërritën në vendngjarje dhe, pasi i dhanë çiklistit trajtimin fillestar, e dërguan atë me ambulancë në spital”.

Alonso është vendosur të rikthehet në F1 këtë vit pas dy sezonesh jashtë serialit, me çmimin e tij të fundit të parë që vjen për McLaren në fund të vitit 2018.

Që atëherë, Alonso ka fituar 24 Orët e Le Mans dy herë për Toyota, së bashku me një titull të Kampionatit Botëror të Qëndrueshmërisë, dhe gjithashtu ka garuar në Indianapolis 500 dhe Rally Dakar.

Alonso njoftoi verën e kaluar se do të kthehej në F1 me Renault – i cili që nga ajo kohë është ribranduar si Alpine – për të shënuar pjesën e tij të tretë me skuadrën me bazë në Enstone.

Alonso garoi për Renault midis 2003 dhe 2006, duke pretenduar kampionatin botëror të shoferëve në 2005 dhe 2006, para se të kalonte një sezon te McLaren.

Një kthim në Renault në 2008 dha dy fitore të tjera para se të kalonte në Ferrari për 2010.

Një periudhë e dytë e McLaren ndoqi nga 2015 në 2018, por zhytja e ekipit në fatin e duhur e la Alonso të zhgënjyer gjithnjë, duke e shtyrë atë të eksploronte rrugët jashtë F1.

Kjo çoi në Alonso që bëri debutimin e tij në Indy 500 në 2017 ndërsa ai vendosi synimet e tij në Triple Crown of Motorsport, duke kërkuar të shtonte fitore në Indianapolis dhe Le Mans në fitoret e tij të Monakos.

Ai do të bëjë kthimin e tij zyrtar në udhë përpara sezonit të ri në provat para-sezonale, i cili fillon në Bahrein në 12 Mars.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu