Mercedes mund të jetë përballur me spekulime gjatë gjithë sezonit se mund të tërheqë plugin në Formula 1, por nuk ka dyshim se po i jep fund 2020 më e përkushtuar se kurrë.

Lidhja e saj e fundit me INEOS, e cila ka rezultuar në një riorganizim të aksioneve, ka krijuar atë që shefi i ekipit Toto Wolff e ka quajtur një “central të përbashkët” për të vazhduar përparimin e tij në F1.

Megjithatë, ndërlikimet në zgjidhjen e blerjes së INEOS dhe një ndarje të zotër të tre drejtimeve të ekipit, aleate për të zgjidhur një kontratë kryesore të ekipit kryesor për Wolff, shpjegon pse u desh kaq shumë kohë për të dalë në publik me planet.

Por ajo që është e qartë duke folur me shefat e Mercedesit tani është se, në vend se të ketë ndonjë debat intensiv këtë vit nëse F1 përshtatet mirë me të ardhmen e kompanisë së makinave rrugore mes ndryshimit të kohërave për prodhuesit e automjeteve, sporti në fakt shënoi lehtësisht të gjitha kutitë që duheshin për të për prodhuesin gjerman të makinave.

Për kryetarin e Mercedesit, Ola Kallenius, kur bëhej fjalë për diskutime nëse do të angazhoheshin ose jo në F1 për periudhën e re të Marrëveshjes Concorde nga 2021, ishte e rëndësishme që vendimi të bazohej në arsye racionale – dhe jo vetëm në emocionet e shijimit të garës .

Dhe, siç shpjegon Kallenius, në fund kishte katër ‘shtylla’ kryesore që sporti duhej të përmbushte që Mercedes të bindej plotësisht se F1 ishte vendi i duhur për të qenë.

“E di që kishte disa spekulime në shtyp, por ne kurrë nuk e konsideruam seriozisht tërheqjen sepse është një pjesë kaq e fortë e trashëgimisë sonë,” shpjegoi Kallenius, kur u pyet nga Autosport për të ardhmen e kompanisë në F1.

“Ne kemi një markë që ka lindur fjalë për fjalë në pistë. Por ne e pyetëm veten në bord, cilat janë shtyllat që përbëjnë Formula 1, përtej lidhjes emocionale me sportin? Si e shikoni këtë nga një pikë racionale? nga pikëpamja? Ne kemi dalë me katër shtylla që ju duhet t’i përgjigjeni në këndvështrimin tonë me një po “.

Këto katër fusha kryesore ishin shfaqja, mjedisi, financat dhe përfitimi i ardhshëm.

Këtu Kallenius shpjegon pse ata ishin kaq të rëndësishëm për Mercedes.

Shfaqja

Ndërsa F1 herë pas here hedh disa gara të shurdhër, sezoni F1 i vitit 2020 ka treguar se si sporti në të vërtetë jep më shpesh sesa një spektakël mjaft emocionues.

Shtytja e Liberty Media për të rritur ekspozimin ndaj mediave sociale dhe për të dalë pas Esports, gjithashtu ka luajtur një rol në rritjen e audiencës më të re – diçka me të cilën Mercedes është veçanërisht i kënaqur.

Kallenius shpjegoi: “Numri një është: si është shfaqja, a është shfaqja e mirë? Dhe çfarë lidhje me bazën e tifozëve?

“Ajo që kemi parë veçanërisht në vitin e fundit, përmes mediave sociale, është me të vërtetë një shpërthim në të arritur. Dhe lajmi më i mirë është se tifozët më të rinj po vijnë, kështu që 15-në-30-vjeçarët përmes Esports, përmes media sociale, dhe përmes një shfaqje të shkëlqyeshme.

“Unë nuk e di një spektakël në motor që është më i mirë se Formula 1. Kjo ishte pyetja numër një. Answeredshtë përgjigjur me po.”

Mjedisi

Ndërsa lëvizja e F1 te motorët hibridë turbo ishte një hap ndryshim për sportin në adresimin e nevojave mjedisore të prodhuesve të makinave, ai ka rritur përpjekjet e tij mjedisore në mënyrë të konsiderueshme në dy vitet e fundit.

Si dhe angazhimi i F1 për t’u bërë neutral i karbonit deri në 2030, sporti po shikon drejt një të ardhmeje ku garat me çmime të mëdha janë një fushë beteje për teknologjinë e qëndrueshme të karburantit.

Dhe megjithëse përdorimi i vazhdueshëm i hibrideve mund të mos bie drejtpërdrejt në përputhje me prodhuesit që janë përqëndruar në të ardhmen tërësisht elektrikë, Kallenius thotë se F1 po bën gjënë e duhur.

“Ne kemi bërë një angazhim shumë të qartë për Daimler dhe që Mercedes të shkojë në një të ardhme neutrale CO2, me ‘Ambicia 2039’ për makinat e pasagjerëve,” tha ai, duke iu referuar objektivit neutral të kompanisë së tij CO2.

“Ne duam të arrijmë një pozicion neutral të CO2 në tre cikle jetësore të produktit brenda 20 vjetësh. Duhet të ketë një rrugë të besueshme drejt makinerisë së qëndrueshme gjithashtu.

“Unë gjithashtu kam folur me Greg Maffei [Liberty president] në lidhje me këtë në FOM, i cili pajtohet shumë me të. Dhe ne kemi përgatitur një manifest për ekipin në fillim të këtij viti, se si do ta çojmë ekipin Mercedes F1 drejt neutralitetit të CO2.

“Teknologjia është një pjesë e rëndësishme e kësaj. It’sshtë një formulë hibride tashmë sot dhe unë mund të shoh që pjesa elektrike e saj rritet. Mund ta shoh se është një terren testimi për karburant më të ulët ose pa karburante karboni, i cili do të luajë një rol në botë duke u neutralizuar karboni përfundimisht.

“Pra, atë sekondë [pillar], a mund ta bëni sportin më të qëndrueshëm? Besoj po. Dhe sigurisht që jemi të përkushtuar për të “.

Financat

Kostot e F1 janë rritur në mënyrë dramatike në vitet e fundit, me ekipet e suksesshme që shpenzojnë qindra miliona paund çdo vit në përpjekjet e tyre për të fituar.

Përshpejtimi i shfrenuar i shpenzimeve ishte i paqëndrueshëm dhe rrezikoi që edhe prodhuesit e makinave të suksesshme të dilnin nga F1 nëse nuk mund të justifikonin më shpenzimet në bordet e kompanisë së tyre.

Vendosja e F1 e një kufiri buxhetor nga 2021, aleat i ndryshimeve në mënyrën e financimit të sportit për ta bërë atë më të barabartë për të gjithë, janë faktorë që e kanë bërë qëndrimin në F1 një pa mend për Mercedes.

“Gjëja e tretë [for us] ishte qëndrueshmëria financiare, “shtoi Kallenius.” Kufiri i kostos së kostos ndihmon. Ne ishim një avokat për të. Kjo e bën propozimin ekonomik më të mirë, kështu që mendoj se po e zgjedhim edhe atë kuti.

Përfitimi i ardhshëm

Ajo që kanë bërë gjithashtu ndryshimet në kostot e F1 është ndoshta ndryshimi i modelit të biznesit të ekipeve plotësisht.

Dikur, ato nuk ishin asgjë më shumë se gropa parash për pronarët, por tani ka një shans për t’i bërë financat shumë më tërheqëse – dhe madje edhe të fitojnë.

“E katërta ishte, a duhet të jetë gjithmonë një qendër kostoje, apo mund të jetë një ekskluzivitet sportiv, si një klub futbolli ose një klub futbolli amerikan në SH.B.A.” vazhdoi Kallenius. “Dhe ne mund të shohim tani që njerëzit kanë filluar ta shikojnë këtë më shumë si ekskluzivitet sportiv.

“Futja e një partneri të shkëlqyeshëm dhe të fortë, profesional, që njeh sport profesional, si INEOS, në fotografi e tregon këtë. Fakti që dikush si Jim [Ratcliffe, INEOS CEO] merr një vendim për të bashkuar forcat me ne, mendoj se përforcon atë shtyllë të katërt.

“Dhe me ato katër shtylla, për mua, vendimi është i qartë. Ne jemi brenda.”

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu