Pas një Çmimi Grand Grand Prix të Azerbajxhanit, ku protagonistët e titullit F1 Max Verstappen dhe Lewis Hamilton nuk arritën të shënojnë pikë, Sergio Perez pretendoi fitoren e tij të parë për Red Bull.

Meksikani u bashkua në podiumin e Baku nga Sebastian Vettel, duke festuar foltoren e tij të parë për Aston Martin dhe Pierre Gasly të AlphaTauri.

Verstappen, i cili pësoi një goditje të frikshme gomash ndërsa kryesonte në fazat e mbylljes së GP të Azerbajxhanit, ende kryeson renditjen e shoferëve me katër pikë pasi Hamilton ra nga lufta e fitores për të dalë nga pikët në rinisje.

Hamilton goditi aksidentalisht një rregullim në timonin e tij Mercedes i cili ndryshoi paragjykimin e frenimit në makinën e tij që e bëri atë të bllokohej dhe të dilte nga pista në cepin e parë.

F1 kthehet në qarqet më tradicionale për pjesën verore të sezonit evropian, duke filluar me një vizitë në Circuit Paul Ricard për GP francez, pasi kishte humbur garën vitin e kaluar për shkak të pandemisë COVID-19.

Hamilton ka fituar të dy GP të Francës për Mercedes që kur gara u kthye në kalendarin F1 në 2018, ndërsa të dy Fernando Alonso (2005) dhe Kimi Raikkonen (2007) janë ish fituesit e GP të Francës në rrjetin aktual.

Pista

Pista

Foto nga: Zak Mauger / Imazhe Motorsport

Koha e seancave të GP GP Franceze të Formula 1

F1 do të vazhdojë të ekzekutojë orarin e tij të rishikuar të fundjavës për 2021, me seanca të shkurtra praktike të Premten. Dy seanca stërvitje falas që zgjasin 60 minuta secila (në vend se seancat e mëparshme 90-minutëshe) pasohen nga një seancë shtesë stërvitje gjithashtu që zhvillohet për një orë të Shtunën në mëngjes.

Formati kualifikues i stilit Knockout Q1, Q2 dhe Q3 gjithashtu po ruhet të Shtunën pasdite për të vendosur rrjetin për GP Francez të Dielën.

F1 gjithashtu ka hedhur poshtë garat fillestare në 10 minuta pas shënimit të orës për sezonin 2021, me të gjitha garat duke filluar në krye të orës.

E Premte 18 Qershor 2021

Praktikë e Lirë 1: 10:30 am-11:30 am BST (11:30 am 12:30 pasdite lokale)
Praktika falas 2: 2:00 pasdite – 3:00 pasdite BST (3:00 pasdite – 4:00 pasdite lokale)

E Shtunë 19 Qershor 2021

Praktikë falas 3: 11:00 në mëngjes – 12:00 pasdite BST (12:00 pasdite – 13:00 pasdite lokale)
Kualifikimi: 2:00 pasdite – 3:00 pasdite BST (3:00 pasdite – 4:00 pasdite lokale)

E diela 5 maj 2021

Gara: 2:00 pasdite BST (3:00 pasdite lokale)

Si mund ta shikoj GP Francez?

Kanali: Sky Sports F1 HD
Numrat e kanaleve – Sky: 406
Numrat e kanaleve – Virgin Media: 506 (Sky Sports F1 HD)
Sky Sports ka të drejta të drejtpërdrejta dhe ekskluzive të transmetimit në Mbretërinë e Bashkuar me ndërtimin e garës F1 duke filluar nga ora 12:30 pasdite para dritave të fikura në 2:00 pasdite.

Sebastian Vettel, Ferrari SF90, kryeson Pierre Gasly, Red Bull Racing RB15, Antonio Giovinazzi, Alfa Romeo Racing C38, Daniel Ricciardo, Renault F1 Team RS19, Nico Hulkenberg, Renault F1 Team RS 19 dhe pjesën e mbetur të fushës në xhiron e hapjes

Sebastian Vettel, Ferrari SF90, kryeson Pierre Gasly, Red Bull Racing RB15, Antonio Giovinazzi, Alfa Romeo Racing C38, Daniel Ricciardo, Renault F1 Team RS19, Nico Hulkenberg, Renault F1 Team RS 19 dhe pjesën e mbetur të fushës në xhiron e hapjes

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

Kur mund të shikoj momentet kryesore?

· Kanali: Kanali 4
· Koha e fillimit: E shtuna kualifikuese 6:00 pasdite, gara e së Dielës 6:30 pasdite

Kanali 4 ka të drejtat për të treguar pikat kryesore të GP Franceze të kualifikimit të Shtunën dhe garën të Dielën.

A do të jetë në radio?

Pasqyrimi i drejtpërdrejtë në radio i çdo praktike, kualifikimi dhe gare për sezonin 2021 F1 do të jetë në dispozicion në stacionet shtesë të Radios BBC 5 Live dhe 5 Sporteve Live Live.

Mbulimi i GP francez do të fillojë në 2:00 pasdite BST në BBC Radio 5 Drejtpërdrejt, i disponueshëm në të dy radion DAB dhe aplikacionin BBC Sounds.

A do të ketë tifozë në GP Francez?

Për shkak të kufizimeve të vazhdueshme të COVID-19, GP Francez do të kufizohet në një kapacitet maksimal prej 15,000 tifozësh.

Një skuadër promovimi Grand Prix e Francës midis tifozëve në një tribunë

Një skuadër promovimi Grand Prix e Francës midis tifozëve në një tribunë

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

Parashikimi i motit për GP Francez

Le Castellet është vendosur për kushte kryesisht me diell dhe me re gjatë gjithë fundjavës së garës, me një mundësi minimale për shi. Gjatë fundjavës parashikohen nivele të larta prej 29 gradë Celsius – rreth tre gradë më të ngrohtë se kushtet më të nxehta në Azerbajxhanin GP.

Më së shumti fiton GP F1 Francez

Michael Schumacher: 8 fitore (1994, 1995, 1997, 1998, 2001, 2002, 2004, 2006)
Alain Prost: 6 fitore (1981, 1983, 1988, 1989, 1990, 1993)
Juan Manuel Fangio: 4 fitore (1950, 1951, 1954, 1957)
Nigel Mansell: 4 fitore (1986, 1987, 1991, 1992)
Jack Brabham: 3 fitore (1960, 1966, 1967)
Jackie Stewart: 3 fitore (1969, 1971, 1972)Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu