Radio-mesazhet e nxehta dhe shpesh të shpalosura në ekip të Tsunoda tërhoqën shumë vëmendje këtë sezon dhe tërhoqën përgjigje të ndryshme nga tifozët dhe vëzhguesit.

Duke folur në podcastin e F1-së Përtej The Grid, Tsunoda pranoi që nxehtësia e tij pas timonit dhe komunikimet radiofonike të ekipit të tij janë një “temë kryesore” për t’u përmirësuar në garat e ardhshme, duke pranuar se nuk e di pse nxehet kaq shumë nën jakë.

“Edhe unë nuk e di pse nxehem”, tha Tsunoda.

“Më pëlqen shumë të bëj xhiro vetë, natyrisht, sikur nuk dua që diçka të më shqetësojë xhiron e shtytjes. Sidomos nëse [am] duke pasur xhiro mjaft të mirë.

“Unë mendoj se shumica e shoferëve kanë të njëjtën ndjenjë, por thjesht … po mendoj që kontrolli i vetvetes është tani tema kryesore për mua, 100%.”

Ndërsa disa vlerësojnë pasionin e shoferit të ri japonez, shpërthimi i tij pas-kualifikues në Spanjë, ku ai u dëbua nga Q1 shumë pas shokut të tij të skuadrës Pierre Gasly, më vonë e bëri Tsunoda të kërkojë falje për ekipin e tij.

Tsunoda pranoi se komentet e tij të zjarrta të Barcelonës, në të cilat ai vuri në dyshim haptas ekipin e Faenza, ishin mbi kufirin.

“Në Barcelonë isha si plotësisht jashtë kontrollit. Nuk kam pse, por thjesht shtypa radion – nuk e di pse – por vetëm u bërtita atyre,” tha ai. Pra, kjo është padyshim tani pika ime e dobët.

Yuki Tsunoda, AlphaTauri AT02

Yuki Tsunoda, AlphaTauri AT02

Foto nga: Glenn Dunbar / Imazhe Motorsport

“Unë mendoj se komunikimi me radio është gjëja më e rëndësishme për Formulën 1, veçanërisht. Pra [there] është thjesht asnjë pikë për të bërtitur në radio. Nëse dëshironi të keni diçka, këshilla nga ata, thjesht duhet të jeni vërtet të qetë dhe të tregoni se cila është çështja.

“Por nëse vetëm bërtitni, ata nuk mund të bëjnë asgjë, ju e dini. Pra, unë mendoj se radio është tema ime kryesore tani për tani.”

Tsunoda shtoi se ai vlerësonte mbështetjen që ai mori nga drejtori i ekipit AlphaTauri Franz Tost, i cili luajti në shpërthimin e tij në Barcelonë.

Lexoni gjithashtu:

“Ai është me të vërtetë i qetë dhe gjithmonë mendoj se mbështet shoferët,” shtoi Tsunoda.

“Gjithashtu, për shembull, ai e njeh mirë Sebastian Vettel, ai pa drejtpërdrejt se si arriti të ishte një shofer i suksesshëm. Pra, ai nuk më detyron të bëj si kjo apo ashtu, thjesht provo të më thuash këshillat.

“Edhe pas Imola ai vetëm qeshi me mua. Jo si në një mënyrë të keqe, ju e dini, si” mut ndodh “. Ose” Unë mendoj se ju shtyn shumë “dhe [things] ashtu. Ai nuk tha si ‘çfarë bëre?’ dhe ‘çfarë janë, këto gabime?’

“Dhe edhe pas Barcelonës kur po thoja [on the] radio kjo gjë vërtet e keqe, madje ai tha si “nuk duhet të shqetësoheni për radion, kjo radio është pothuajse asgjë, prandaj përqendrohuni vetëm tek ngarja e automjetit dhe flisni me inxhinierin për atë që ishte çështja”, dhe “ju duhet të bëni makina bëni atë që dëshironi ‘, e dini?

“Për mua ai është i mirë, dhe gjithashtu ndonjëherë [can] jini të rreptë, por është në një mënyrë të mirë “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu