Formula 1 i ka dhënë përparësi shtimit të një gare në Afrikë në orarin e ardhshëm, sipas ekzekutivit të ngarkuar me bashkimin e kalendarit.

Drejtoresha globale e promovimit të garës F1, Chloe Targett-Adams, e cila merret me organizatorët e ngjarjeve, thotë se kontinenti është në krye të listës aktuale të dëshirave për ngjarje të reja.

Kampioni i botës Lewis Hamilton ka theksuar se Afrika është vendi ku ai do të donte që seriali të shkonte më tej.

Ish-shefi i F1 Bernie Ecclestone u përpoq për shumë vite për të gjetur një mënyrë për t’u kthyer në Afrikën e Jugut, e cila priti për herë të fundit një raund të kampionatit botëror në 1993, dhe kjo dëshirë ka vazhduar nën menaxhimin e Liberty Media.

Ndërsa Afrika e Jugut mbetet vendi më i mundshëm, ka pasur gjithashtu interes nga vendet e tjera, veçanërisht Maroku, i cili organizoi një garë në 1958.

“Unë jam plotësisht dakord me Lewis, Afrika është një kontinent me të cilin nuk garojmë dhe kjo është thjesht e gabuar,” tha Targett-Adams në një seminar në internet të Blackbook.

“Somewhereshtë diku që ne e duam shumë, është përparësia. Ne kemi qenë në bisedime me opsionet e mundshme për disa vjet.

“Dhe ne jemi duke shpresuar që në fund të fundit, ne do të jemi në gjendje të arrijmë një garë atje në llojin e afërt me atë afatmesëm.

“Përkrah Afrikës, SH.B.A. mbetet një përparësi e qartë strategjike. Ne kemi një garë të shkëlqyeshme në Austin tani, ku shpresojmë të punojmë me promovuesin tonë me shpresë për disa vite të tjera.

“Por ne po shohim një mundësi për garën e dytë, një vendndodhje destinacioni dhe po kërkojmë të ndërtojmë atë propozim të garës amerikane.

“Po kështu Azia, ne nuk e kemi fshehur faktin se edhe ai është një përparësi kryesore.”

Targett-Adams këmbëngul që F1 nuk ka hequr dorë nga GP i Vietnamit, i cili u hoq nga kalendari 2020 për shkak të pandemisë COVID dhe nuk do të shfaqet këtë sezon pas një skandali politik lokal.

“Vietnami është një vend garimi tepër emocionues për F1,” tha ajo.

“Demografik shumë i ri në vend, sektor i gjallë i biznesit, diku jemi shumë, shumë të ngazëllyer për të garuar.

“Dhe 2020 do të ishte gara e parë, me një qark mahnitës të ndërtuar në periferi të Hanoi. Dhe pastaj, krejtësisht e kuptueshme, askush nuk dëshiron të nisë një garë të parë në mes të një pandemie.

“Ne jemi duke punuar nëpër disa çështje të lokalizuara me disa ndryshime në qeveri që po ndodhin gjithashtu, kështu që ne vetëm vendosëm dhe ramë dakord me promovuesin tonë, Vingroup, që 2021 thjesht nuk ishte koha e duhur për këtë.

“Pra, ne vazhdojmë të punojmë me ta, dhe afatgjatë, ne padyshim që do të shijonim ende mundësinë për të bërë një garë në Vietnam. Kështu që ne shpresojmë që të arrijmë atje përfundimisht.”

Me kalendarin 2021 të vendosur aktualisht për të shfaqur 23 gara, Targett-Adams pranon gjetjen e hapësirës për ngjarje të reja është çështja kryesore.

“Ne jemi një seri globale, jemi me fat që ka shumë interes në mënyrë të barabartë, ka hapësira të kufizuara në kalendar,” tha ajo.

“Pra, kjo është kur ne shikojmë, pa dashur të lëmë asnjë nga gurët e themelit të kalendarit ose, ose marrëdhëniet më afatgjata, si ta menaxhojmë atë mundësi për të sjellë në këto vende të reja dhe për të qenë në gjendje të arrijmë tifozët në ato zona?

“Cili është vendi ku lloji i alternimit të qarqeve ekzistuese bëhet një koncept mjaft interesant.

“Dhe duke punuar në atë Afrikë, SHBA dhe Azi, është vendi ku ne duam të synojmë për sa i përket racave të reja, në këtë moment në kohë.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu