Pas pensionimit të tij dramatik nga GP i Azerbajxhanit herën e fundit, kur gomës së tij i shpërtheu ndërsa drejtonte me tre xhiro për të bërë, Verstappen kërceu përsëri më i shpejtë në praktikën e dytë për Red Bull përpara Bottas të fletës kohore të FP1 me vetëm 0.008 sekonda.

Finlandezi, i cili ka ndërruar shasi me shokun e ekipit të Mercedesit Hamilton për këtë fundjavë, nuk ishte i sigurt nëse fitimet e tij të ritmit ishin për shkak të ndryshimit por mbeti optimist pas mos shënimeve në Monako dhe Baku.

Hamilton, i cili doli në vendin e tretë në FP2, tha se ndjenja e tij në makinë nuk ishte “shumë e ndryshme” nga dy qarqet e mëparshme në rrugë, por nuk besonte se ndërprerësi i shasisë ishte një faktor në betejat e tij.

Ndërsa Sergio Perez u përpoq për ritmin e një xhiroje për Red Bull në seancën e dytë të praktikës, duke përfunduar në pozitën e 12-të, fituesi i GP i Francës 2005 Fernando Alonso doli në vendin e katërt për Alpine me Charles Leclerc të Ferrarit që e ndau atë nga shoku i skuadrës Esteban Ocon .

Bashkatdhetari i Ocon, Pierre Gasly rrëmbeu vendin e shtatë për AlphaTauri në GP-në e tij të shtëpisë përpara Carlos Sainz Jr në Ferrarin e dytë, ndërsa fituesi i GP i Francës 2007 Kimi Raikkonen (Alfa Romeo) dhe Lando Norris (McLaren) përfunduan në 10 të parët.

Fernando Alonso, Alpine A521

Fernando Alonso, Alpine A521

Foto nga: Drew Gibson / Imazhe Motorsport

Në cilën orë fillon kualifikimi për Grand Prix të Francës?

Kualifikimi për GP Francez fillon në 3 pasdite me kohën lokale (2 pasdite BST), duke përdorur formatin e rregullt të seancës nokaut Q1, Q2 dhe Q3.

Data: E shtunë 19th Qershor 2021
Koha e nisjes: 3 pasdite me kohën lokale – 2 pasdite BST

Si mund të shikoj kualifikimin?

Në Mbretërinë e Bashkuar çdo praktikë, kualifikim dhe garë F1 transmetohet drejtpërdrejt në Sky Sports F1, me mbulimin kualifikues të GP Francez që fillon në 1 pasdite BST.

Autosport do të jetë drejtimi i një mbulimi të drejtpërdrejtë të tekstit për t’u kualifikuar këtu.

Kur mund të shikoj momentet kryesore?

Në Mbretërinë e Bashkuar, Kanali 4 po transmeton momentet kryesore të kualifikimit për GP Francez në 6:00 pasdite BST të Shtunën. Programi i plotë do të zgjasë për 90 minuta, duke mbuluar kualifikimin dhe përfundimin e pikave kryesore të bisedimeve të fundjavës së garës deri më tani.

Për të gjithë sezonin 2021 F1, Channel 4 do të transmetojë momentet kryesore të çdo kualifikimi dhe gare të Shtunën dhe të Dielën e secilës ngjarje. Pikat kryesore do të jenë gjithashtu të disponueshme në Channel 4 për shërbimet e kërkimit të kërkesës.

  • Kanali: Kanali 4
  • Koha e nisjes: 6:00 pasdite BST
Mekanikët e Haas F1 kthejnë në garazh Mick Schumacher, Haas VF-21

Mekanikët e Haas F1 kthejnë në garazh Mick Schumacher, Haas VF-21

Foto nga: Zak Mauger / Imazhe Motorsport

A do të jetë në radio?

Mbulimi i drejtpërdrejtë në radio i çdo praktike, kualifikimi dhe gare për sezonin 2021 F1 do të jetë në dispozicion në BBC Radio 5 Live, BBC 5 Live Sports Extra ose përmes faqes në internet të BBC Sport.

Mbulimi i kualifikimeve të GP Franceze do të fillojë në 2:00 pasdite BST në faqen e internetit të Sport Sport.

Cila është parashikimi i motit për t’u kualifikuar në Paul Ricard?

Kushte me diell dhe vranësira parashikohen të shtunën pasdite në La Castellet dhe pritet të mbetet e thatë gjatë gjithë kohës. Temperaturat janë vendosur të jenë 28 gradë Celsius në fillim të kualifikimit – rreth dy gradë më të ngrohta sesa kualifikimi për Azerbajxhanin GP.

A do të ketë tifozë në GP Francez?

Për shkak të kufizimeve të vazhdueshme të COVID-19, GP Francez do të jetë i kufizuar në një kapacitet maksimal prej 15,000 tifozësh në çdo ditë veprimi të pistës gjatë fundjavës së garës.

Rezultatet nga FP2Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu