Kubica, shoferi rezervë i Alfa 2021, tashmë ka drejtuar makinën e saj C41 në pistën e Barcelonës në një ngjarje shkatërruese përpara testimit para-sezonal.

Muajin e kaluar, Kubica gjithashtu fitoi garën hapëse të Serisë Le Mans Evropiane të sezonit 2021 në të njëjtin vend, duke ndarë një LMP2 ORECA 07-Gibson Louis Deletraz dhe Yifei Ye për skuadrën WRT.

Kubica do të marrë makinën e Kimi Raikkonen për FP1 të Premten, e cila ndjek Antonio Giovinazzi duke lënë vendin për Callum Ilott në të njëjtën seancë për GP Portugeze të fundjavës së kaluar.

Të martën dhe të mërkurën pas GP spanjoll, Alfa do të bashkohet me Alpine dhe Red Bull në përfundimin e provës në gomat e Pirelli-së 18 inç – megjithëse Alpine do të kandidojë vetëm në ditën e hapjes së provës.

“Unë pres që të jem në makinë përsëri këtë të Premte dhe javën tjetër,” tha Kubica.

“Pasi kam drejtuar për herë të fundit C41 në Barcelonë në Shkurt, po pres me padurim të shoh sa ka përparuar makina që prej asaj kohe – si në drejtim të azhurnimeve ashtu edhe në kuptimin e ekipit për paketën.

“Drejtimi i një makine të Formula 1 është gjithmonë një përvojë e veçantë dhe unë pres që të kontribuoj në përpjekjet e ekipit në betejën e mesfushës.

“Gjithashtu, marrja për të drejtuar gomat e reja 18 inç do të jetë një përvojë e re dhe shija e parë e botës së re që do të vijë në jetë vitin e ardhshëm.”

Shefi i ekipit të Alfa, Fred Vasseur, shtoi: “greatshtë shumë mirë të kesh Robert përsëri në makinë për seancën e tij të parë stërvitore të sezonit dhe për provën e Barcelonës.

“Çdo herë që ai futet në makinë është e vlefshme për ne në mënyrë që të shfrytëzojmë përvojën e tij të gjerë dhe të marrim një këndvështrim tjetër për C41.

“Përgjigjet e tij teknike do të jenë gjithashtu thelbësore në vrapimet e tij me gomat 2022.

“Ne jemi në mes të një lufte shumë të afërt në mesfushë dhe çdo kontribut nga grupi ynë i talentuar i shoferëve mund të jetë arma e fshehtë që na jep atë avantazh për të ecur përpara.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu